Miasta i gminy powiatu tarnobrzeskiego stawiają na drogi i sport w 2013 r

Starostowie Krzysztof Pitra i Jerzy Sudoł oraz burmistrzowie i wójtowie z powiatu tarnobrzeskiego rozmawiali na temat wspólnych inwestycji na rok 2013. Infrastruktura i sport to tematy, które zdominowały obrady konwentu wójtów i burmistrzów powiatu tarnobrzeskiego.

Od lat w powiecie tarnobrzeskim wcielana jest w życie wypracowana zasada współfinansowania modernizacji dróg powiatowych i chodników. Starostwo dokłada gminom 25% kosztów remontu ustalonego odcinka trasy oraz 50% do tego aby powstał nowy chodnik. Podczas dzisiejszego spotkania ustalano zadania do realizacji w przyszłym roku.

Starosta Krzysztof Pitra uważa, że połączenie sił i środków przyniesie korzyści wszystkim mieszkańcom powiatu

– Często bywa tak, że ani gmina ani powiat nie jest w stanie zrealizować określonego zadania tylko i wyłącznie w oparciu o środki pochodzące z własnego budżetu. Jeśli jednak jako jednostki samorządowe będziemy działać wspólnie wówczas wiele oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji powstanie szybciej – zauważa. Chodzi tutaj głównie o budowę dróg i chodników. Taka współpraca była już wdrażana w życie, dzięki czemu wiele dróg zostało zmodernizowanych w tym słynna droga Ocice – Chmielów Jadachy, którą odremontowano właśnie dzięki dobrej współpracy samorządów powiatowego i nowodębskiego – mówił starosta Pitra.

-Powinniśmy także ustalić pewien plan kooperacji trzech podmiotów tj powiatu, gmin i władz województwa. Wieloma kluczowymi drogami przejeżdża mnóstwo samochodów ciężarowych, a przy tych drogach nie ma chodników i ścieżek rowerowych. Stwarza to olbrzymie zagrożenie dla korzystających z tych dróg pieszych. Dlatego warto rozważyć na jakich zasadach moglibyśmy jako samorządowcy z terenu powiatu wejść we współprace z władzami województwa w celu budowy ciągów pieszych w miejscach szczególnie niebezpiecznych – dodał.

Starosta poruszył także temat sportu młodzieżowego. – Uważam, że powinniśmy wykorzystać bogatą bazę sportową naszego regionu i wspólnie opracować plan jej wykorzystania. Ważne jest zachowanie ciągu szkoleniowego od szkoły podstawowej i gimnazjum (które prowadzą gminy) po szkoły średnie (którymi zajmuje się Powiat). Jeśli w szkole podstawowej jest tzw. klasa sportowa, a w gimnazjum już jej nie ma to w pewnym sensie tracimy 3 lata szkoleniowe. Co z tego, że w szkole średniej będą klasy o profilu sportowym skoro zaprzestano szkolenie w gimnazjum? Zastanawiamy się także nad utworzeniem Młodzieżowej Ligi Sportowej dla dzieci i młodzieży z naszego terenu. Szczególny nacisk chcemy położyć na piłkę nożną. Bolesne jest gdy nasza reprezentacja przegrywa lub remisuje z krajami z którymi powinna mieć kilku bramkową przewagę. Powinniśmy na szczeblu lokalnym robić co się da by w przyszłości móc cieszyć się sukcesami biało-czerwonych- tłumaczył.

foto&info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x