Sandomierskie obchody Narodowego Święta Niepodlegości

Uroczyste otwarcie Izby Pamięci 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, nabożeństwo w intencji Ojczyzny, przemarsz uczestników pod pomnik 4 Pułku Saperów i 2 Pułku Piechoty Legionów na Cmentarzu Katedralnym – to tylko część programu tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się 11 listopada br. w Sandomierzu.

Miejskie obchody patriotyczne rozpoczęły się w sandomierskiej Kamienicy Oleśnickich od otwarcia Izby Pamięci, poświęconej bohaterom 14. Pułku Ułanów Jałowieckich i powstałej z inicjatywy Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Sandomierskiego Ośrodka Kawaleryjskiego. Zgromadzono w niej oryginalne pamiątki po ułanach, w tym zdjęcia, repliki broni, odznaki, medale, mundury oraz akcesoria wojskowe. Dużą część pamiątek przekazały rodziny ułanów mieszkające w okolicach Sandomierza. W niedzielnej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, wojska, duchowieństwa, sandomierskich szkół, a także rodziny ułanów. Uczestnicy spotkania zgodnie potwierdzili, iż inicjatywa otwarcia Izby Pamięci jest szczególna. Celem jest nie tylko przypomnienie ważnej historii, ale również zainteresowanie nią młodego pokolenia.

Tuż po ceremonii w Kamienicy Oleśnickich, w sandomierskiej Bazylice Katedralnej odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup senior Edward Frankowski. W nabożeństwie uczestniczyli licznie przedstawiciele miejskiego i powiatowego samorządu, organizacje kombatanckie, delegacje wojska, policji, straży pożarnej, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Sandomierski magistrat reprezentowali Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, Zastępcy Burmistrza dr Ewa Kondek i Marek Bronkowski, a także Arkadiusz Strugała Komendant Straży Miejskiej w Sandomierzu oraz miejscy radni. Wzorem lat ubiegłych po mszy świętej uczestnicy obchodów przy akompaniamencie Sandomierskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali na Cmentarz Katedralny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości przed pomnikiem 4 Pułku Saperów i 2 Pułku Piechoty Legionów rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu oraz modlitwą prowadzoną przez księdza prałata Zygmunta Gila, proboszcza parafii katedralnej. W dalszej części uroczystości okoliczne przemówienia wygłosili Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza oraz Stanisław Masternak Starosta Sandomierski.

– Dzisiaj to właśnie my – żyjąc w wolnym, niepodległym kraju, w pokojowych warunkach – przyjmujemy z pełną świadomości radością odpowiedzialność za Ojczyznę – tę wielką i świętą Rzeczpospolitą, jak i naszą małą, samorządową Ojczyznę – Sandomierz. To spłata wielkiego długu, który jesteśmy winni wszystkim naszym bohaterskim przodkom ponoszącym ogromne ofiary za polską wolność – mówił w swoim przemówieniu Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza.

Gospodarz nadwiślańskiego grodu zaapelował również o patriotyczną postawę oraz pielęgnację prawdziwych narodowych wartości i cnót, zarówno w nas samych, jak również w kolejnych młodych pokoleniach Polaków.

Zgodnie z programem uroczystości, po oficjalnych przemowach odbył się apel poległych oraz oddanie salwy w wykonaniu kompanii honorowej Wojska Polskiego. Następnie delegacje samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, partii politycznych, szkół oraz służb mundurowych złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem 4 Pułku Saperów i 2 Pułku Piechoty Legionów. Na zakończenie patriotycznej uroczystości w wojskowej części nekropolii zabrzmiały pieśni żołnierskie i patriotyczne w wykonaniu Sandomierskiej Orkiestry Dętej.

Tegoroczne obchody narodowego święta zakończyły się na placu przy Starostwie Powiatowym w Sandomierzu, gdzie na uczestników uroczystości i pozostałych mieszkańców czekała wojskowa grochówka z kotła.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content