Radny Pawlik składa mandat, radni są przeciw. Przewodniczący Kołek: Przekroczyliśmy dzisiaj granicę absurdu (zdjęcia oraz video)

Radni RM Tarnobrzeg głosami 8 za, 9 przeciw przy 1 wstrzymującym się opowiedzieli się przeciw wygaśnięciu mandatu radnego Tomasza Pawlika, który początkiem miesiąca złożył mandat radnego. Wynik głosowania przewodniczący RM Kołek nazwał „przekroczeniem granic absurdu”, radny Zych z kolei mówił, że ta decyzja ośmieszy Radę na całą Polskę.

Radny Pawlik jest jednym z trzech radnych, którym zarzucono naruszenie ustawy antykorupcyjnej. Naruszenie miało polegać na prowadzeniu działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy.

Nim doszło do głosowania na mównicy pojawił się radny Stanisław Uziel który stwierdził, że jeśli wygaszenie mandatów dwóch poprzednich radnych nie zostało przyjęte ( wcześniej odrzucono wygaszenie mandatów radnych Motyki i Lenarda) to i w tym przypadku głosowanie powinno zakończyć się odrzuceniem wniosku. – Czy my mamy karać radnego Pawlika za jego uczciwość, za to, że napisał rezygnację? – pytał radny dodając, że on zagłosuje przeciw.

Głos zabrał również radny Wójtowicz, który zapytał przewodniczącego Kołka, czy radny Pawlik złożył rezygnację po otrzymaniu ekspertyzy prawnej sporządzonej na wniosek przewodniczącego. – Odpowiem w ten sposób, radny stwierdził pismem z dnia 7 listopada wygaszenie mandatu, pytałem się czy jest to jego decyzja ostateczna i niepodważalna, stwierdził że tak jest. Stwierdził też, że w dzisiejszej sesji nie ma sensu uczestniczyć. Sytuacja osobista radnego zobligowała go żeby złożyć ten wniosek – odpowiedział przewodniczący Kołek.

Głos w sprawie radnego Pawlika zabrał również w swoim wcześniejszym wystąpieniu radny Gospodarczyk, który stwierdził, że jest on ofiarą złożoną przez partię rządzącą. Według radnego Gospodarczyka fakt, że doszło do głosowania nad wygaszeniem mandatów trzem radnym jest wynikiem polityki złośliwości i bezwzględności prowadzonej przez prezydenta Mastalerza realizowanej przez przewodniczącego Kołka.

– Panie przewodniczący został pan wybrany przez nas, przez radnych, nawet nie chciał pan przyłożyć staranności do tego zarzuty, ta opinia i te wszystkie okoliczności na podstawie których trzech radnych ma mieć dziś wygaszone mandaty były dobrze przygotowane. Źle się stało, że pan przewodniczący rady reprezentuje interesy władzy która dzisiaj podczas tej debaty opuściła naszą salę z jednej strony demonstrując swoją niezależność ale proszę państwa nie dajcie się zwieść, wszyscy o tym wiemy doskonale, stopień zakłamania i obłudy sięga zenitu i trzeba o tym mówić głośno, pomimo tego, co się dzieje dookoła, zastraszania, złośliwości, braku dialogu. Ta polityka prezydenta Mastalerza doprowadza do tego, że na tym ołtarzu ofiara radnego Pawlika jest położona, radnego którego koalicja byłej kadencji nie ruszyła – mówił radny.

– Dzisiaj macie określony cel, macie określone osoby które nie wyróżniają się naprawdę niczym szczególnym jeżeli popatrzymy na całą radę miasta o czym mówił kolega Kołodziej. Ale padło tak, że trzeba politycznych przeciwników w kilku osobach za różne zasługi obecne i przeszłe ukarać, kij się zawsze znajdzie. I poświęciliście państwo swojego koalicyjnego kolegę radnego Pawlika, który przyjął to jakoś, bo jak sam mówi, nie bardzo miał wyjście. Zadaje pytanie kto następny, bo w kuluarach mówi się, że są następni

Wynik głosowania czyli 8 radnych za, 9 przeciw i 1 wstrzymujący się wprowadził sporo zamieszania. Na mównicy pojawił się radny Zych. – Zgłaszam formalny wniosek o reasumpcję głosowania, jest granica zabawy, ośmieszymy się na całą Polskę, to jest nieuszanowanie woli wolnego obywatela Rzeczpospolitej Polskiej. Państwo chcą z niego zrobić niewolnika radnego – mówił radny, którego głos podzielał przewodniczący Kołek, mówiąc o przekroczeniu przez Radę granic absurdu.

Wtedy głos zabrał radny Dziubiński, przeciwny ponownemu głosowaniu. – Nie ma podstawy do reasumpcji głosowania. Nie podzielam zdania pana przewodniczącego, że skoro radny tak zadecydował to mamy to przyjąć. Jesteśmy radą jeżeli miało tak być to po co nasze głosowanie, dziękuję bardzo – powiedział były prezydent.

Głos zabrał również radca prawny, który przypomniał, że całą sprawę rozpatrywać będzie wojewoda. – Kolejny raz straszy się nas wojewodą, mamy pełną świadomość tego, że istnieje taki organ jak wojewoda. Czasami jako Rada możemy poprosić wojewodę by się wykazał jako organ nadzorujący pracę rady – ripostował wystąpienie prawnika radny Wójtowicz. – Nie wszyscy radni zrozumieli, że ten mandat i tak będzie uchylony – zakończył dyskusję przewodniczący Kołek.

Debata oraz głosowanie nad uchyleniem mandatu radnego Pawlika w materiale video. Wkrótce więcej materiałów z sesji, zapraszamy.
fotoreportaż z sesji&video: Piotr Morawski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
michał
11 lat temu

bawią się chłopcy za nasze pieniądze.

brawo.

brawo!
11 lat temu

Jestem dumny z głupoty naszych radnych, będą się bawić i ośmieszać Tarnobrzeg na oczach całej Polski. Brawo! Pokazali, że maja jaja.

Tarnobrzeżanin
11 lat temu
Reply to  brawo!

Ci sami radni podobno decydują o najważniejszych sprawach w mieście, decydują na co przeznaczać grube miliony złotych a z sesji RM zrobili sobie plac zabaw. Bo co nam zrobi wojewoda… a co, jak się bawić to się bawić. Szkoda, bo taka zabawa może odstraszyć potencjalnych inwestorów od miasta, w którym decyzje gospodarcze podejmują mało poważni radni.

Kix
11 lat temu

śniła mi się Iwona

szeryf
11 lat temu

bawcie się dalej, rozliczymy się przy wyborach

KUBA
11 lat temu

Wałki na całego, rozgonić tę bandę w cholerę, pośmiewisko na całą POlskę. Skorumpowane miasto na całego, miasto układów kolesiów, bandy nieuków.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content