Minister Zdrojewski: Sandomierz może liczyć na pomoc z mojej strony i moje zainteresowanie

– Sandomierz może liczyć na pomoc z mojej strony i moje zainteresowanie – powiedział podczas oficjalnej wizyty w Sandomierzu 28 listopada br., Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W opinii ministra Sandomierz jest jednym z najważniejszych „adresów” nie tylko na polskiej, ale także europejskiej mapie dziedzictwa historycznego i materialnego.

Spotkanie szefa resortu z przedstawicielami sandomierskiego samorządu odbyło się przede wszystkim w związku z zakończeniem prac nad wymianą całej przestarzałej sieci wodno-kanalizacyjnej w obrębie Starego Miasta.

Celem projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Sandomierza” było przede wszystkim zabezpieczenie staromiejskiej skarpy przed osuwaniem, a konkretnie przed niszczycielskim działaniem wody, poprzez wymianę wodociągów i kanalizacji sanitarnej, jak również modernizację kanalizacji burzowej.

Jak zaznaczył Jerzy Borowski Burmistrz Sandomierza, dzięki realizacji zadania udało się przywrócić stabilność gruntu, na którym znajdują się najcenniejsze zabytki miasta. Instalacja, która wykonana została 40 lat temu, była dziurawa i w skutek tego następowało pękanie wodociągów i przedostawanie się wody do podłoża.

Zdaniem gospodarza miasta dopiero teraz będą możliwe dalsze działania w ramach rewitalizacji sandomierskiej Starówki, które polegać będą na wymianie nawierzchni, odrestaurowaniu niektórych kamienic, zmodernizowaniu oświetlenia oraz wymianie sieci ciepłowniczej i telekomunikacyjnej. Według opinii ministra Zdrojewskiego istnieje możliwość wsparcia tego typu działań dzięki tak zwanym funduszom norweskim, środkom własnym ministerstwa kultury oraz następnej perspektywie unijnego finansowania na lata 2014 – 2020.

Minister odwiedził m.in. Bazylikę Katedralną oraz Dom Długosza. Podczas ostatniej renowacji sandomierskiej katedry odnowione zostały cenne freski bizantyjsko-ruskie. Kolejny etap remontu obejmujący rewaloryzację obrazów wymaga sporych środków finansowych. Sposób ich pozyskania był głównym tematem rozmowy ministra z sandomierskim biskupem.
Szef resortu kultury obiecał pomoc w realizacji kolejnych projektów, tym bardziej, iż pozytywnie ocenił dotychczasowe prace prowadzone w zakresie ochrony kościelnych zabytków w Sandomierzu, a także Domu Długosza.

foto&źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content