Alumetal rozbudował fabrykę w Gorzycach, powstało dwadzieścia dodatkowych miejsc pracy

Do tej pory w Gorzycach produkowano aluminiowe stopy odlewnicze. Teraz będą tu również wytwarzane stopy wstępne, tzw. zaprawy. W tym celu w zakładzie wybudowano całą linię produkcyjną. Rozbudowa zakładu w Gorzycach dała około 20 nowych miejsc pracy, a obecny poziom zatrudnienia wynosi 130 osób.

– Stopy wstępne wykorzystywane są przy produkcji wielu produktów z aluminium takich jak profile, blachy, odlewy, itd. Przygotowywane są dla konkretnego klienta, więc ich skład zależy od indywidualnych wymagań zamawiającego – mówi Krzysztof Błasiak, prezes zarządu Alumetal Gorzyce.

W ciągu ostatnich 2 lat Alumetal Gorzyce wydał na inwestycje 17,5 mln zł, które zostały zainwestowane w linię do produkcji stopów wstępnych, nowy filtr wraz z kominem i zaadoptowanie budynków zakupionych w 2010 r. od syndyka firmy RH Alurad Wheels. W okresie tym na ochronę środowiska wydano prawie 3,5 mln zł. – To technologie z najwyższej półki. Dzięki nowym instalacjom działalność naszego zakładu będzie mało odczuwalna dla mieszkańców okolicy – wyjaśnia Kazimierz Mucha, kierownik Alumetal Gorzyce.

Na bezpośrednim dostępie do stopów aluminiowych korzystają też inne zakłady w regionie nazywanym „Doliną Aluminiową”. Przykładem jest Federal Mogul Gorzyce, który w ciągu ostatnich dziesięciu lat czterokrotnie zwiększył produkcję.

POTĘGA RECYKLINGU

Alumetal to potentat w branży recyklerskiej. Grupa skupia się wyłącznie na odzyskiwaniu i przeróbce złomów aluminium. Aluminium jest lekkie, wytrzymałe, nie ulega korozji i można je wielokrotnie odzyskiwać, nie tracąc przy tym cennych właściwości tego metalu. Nie dziwi zatem, że przemysł upodobał sobie ten metal, a zapotrzebowanie na aluminium stale rośnie, zwłaszcza ze strony branży samochodowej. – W ciągu ostatnich 50 lat globalna produkcja aluminium z recyklingu wzrosła aż dwudziestokrotnie i wynosi ok. 20 mln ton rocznie – wylicza Krzysztof Błasiak.

W Polsce nie ma już obecnie żadnej huty produkującej aluminium pierwotne, a cała produkcja w Polsce (ok. 225 tys. ton) to wyłącznie aluminium wtórne. Grupa Alumetal z produkcją na poziomie 100 tys. ton, posiada 45% udziału w produkcji wtórnego aluminium w Polsce. Produkty Alumetalu wykorzystywane są głównie w branży motoryzacyjnej, a odbiorcami firmy są międzynarodowe koncerny, w tym Grupa Volkswagen i Nemak. Stopy wstępne z Gorzyc będą trafiać z kolei do przetwórców aluminium pierwotnego, m.in. Huty Aluminium Konin i Grupy Kęty.

KORZYŚCI LOKALNE

Wymierne korzyści podatkowe z obecności Alumetalu czerpie gmina. Płacone przez firmę podatki od nieruchomości wzrosły z 265 tys. zł w 2010 r. do 437 tys. zł w 2012. Na inwestycji Alumetalu skorzystał również miejscowy biznes. W czasie trwania rozbudowy dla firmy pracowało ponad 200 pracowników, z tego większość z lokalnych firm, a materiały budowlane kupiono od regionalnych dystrybutorów lub producentów. Alumetal działa też na rzecz lokalnej społeczności, finansując m.in. budowę placów zabaw na terenie gminy czy uczestniczy we współfinansowaniu wykonania projektu basenu.

foto: alumetal.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content