Tarnobrzeg najlepszą gminą na Podkarpaciu pod względem aktywności gospodarczej

Tarnobrzeg zajął pierwsze miejsce pod względem aktywności gospodarczej, w „Złotej setce gmin”, czyli rankingu najlepszych samorządów Podkarpacia – przygotowanym przez dziennik Nowiny i Wyższą Szkołę Zarządzania w Rzeszowie.

Spośród gmin miejsko-wiejskich najaktywniejsza okazała się Nowa Dęba, a gmin wiejskich – Solina. W kategorii „Lider globalizacji” pierwsze miejsce zajęło Krosno. W kategorii „Kreator kapitału społecznego” najlepsza okazała się gmina Tryńcza. Laur „Inwestora roku” odebrał Rzeszów. W kategorii „Turystyczna gmina” pierwszą lokatę zajęła Dębica.

Była to piąta edycja rankingu oceniającego wszystkie, sto sześćdziesiąt podkarpackich gmin. O kolejności miejsc decydowało aż dziewięć wskaźników świadczących o aktywności gospodarczej samorządów: m. in. dochody własne na jednego mieszkańca, wydatki inwestycyjne, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, wysokość pozyskanych funduszy unijnych (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Podstawowym źródłem danych była analiza 160 sprawozdań finansowych gmin oraz informacje udostępnione przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
– Celem tej inicjatywy jest promowanie oraz poszukiwanie najciekawszych pomysłów, rozwiązań oraz przykładów wzmacniających potencjał gospodarczy i społeczny podkarpackich gmin – mówi dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie – współautor zestawienia.
Zwycięzcą w tegorocznej edycji „Złotej setki” została gmina Tarnobrzeg, która wyprzedziła kolejno: Krosno, Przemyśl, Stalową Wolę i Rzeszów. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Nowa Dęba, Mielec, Nisko, Solina i Dębica.
Patronat honorowy nad imprezą sprawowali Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska i Marszałek Województwa Podkarpackiego Mirosław Karapyta.

– Zwycięstwo traktuję jako obiektywne docenienie naszych konsekwentnych działań nastawionych na uporządkowanie spraw finansowych miasta i jego rozwój – mówił Prezydent Norbert Mastalerz w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego podczas uroczystego ogłaszania wyników. – Wygrana w prestiżowym rankingu bardzo mnie cieszy ale podchodzę do niej z pokorą, bez bałwochwalstwa i zachłystywania się sukcesem. Bo wiem, że wciąż znajdujemy na początku długiej drogi, która mimo uporządkowania wielu spraw i załatwienia licznych problemów, jest wciąż wyboista i kręta. Cieszę się przede wszystkim z tego, że takie docenienie naszych wysiłków da nam dodatkowego „kopa” do codziennej, mozolnej pracy na rzecz miasta i jego mieszkańców – dodał Norbert Mastalerz.

info: UM Tarnobrzeg, Urząd Wojewódzki
fot. Dariusz Bajor

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
cb
8 lat temu

Dziękujemy Prezydencie Dziubiński, przecież wiemy skąd unijne środki się wzięły w Tarnobrzegu

xvbvb
8 lat temu

tia, to właśnie prezydent Dziubiński i jego świta tak zacofali to miasto, że szkoda gadać, dlatego zamilcz

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content