Dziś w nocy popatrz w niebo, przed nami noc spadających gwiazd!

Już od 4 grudnia na nocnym niebie możemy obserwować meteory z roju Geminidów. Maksimum tego roju zostało przewidziane na noc z 13 na 14 grudnia. Geminidy należą do najbardziej regularnych i zarazem aktywnych rojów. Lepszej okazji do podziwiania meteorów w tym roku już mieć nie będziemy. Warto więc wykorzystać tę doskonałą okazję.

Geminidy są pozostałością po rozpadzie planetoidy 3200 Phaethon należącej do grupy Apolla. Średnia prędkość wchodzenia meteorów w atmosferę Ziemską z tego roju wynosi zaledwie 35km/s. Radiant czyli miejsce, z którego rozbiegają się meteory znajduje się w okolicy gwiazdy Kastora. Gwiazda Kastora jest jedną z najjaśniejszych gwiazd w gwiazdozbiorze Bliźniąt.

Obserwację możemy rozpocząć już po godzinie 19:00 jednak z każdą godziną warunki będą ulegać stopniowej poprawie. Swój wzrok będziemy musieli skierować na wschodni horyzont w celu zlokalizowania radiantu. Aktywność Geminidów potrwa do 17 grudnia jednak każdego dnia liczba meteorów możliwych do zaobserwowania będzie mniejsza.

źródło: www.astronomia24.com
foto: Lars Lindberg Christensen/ http://www.eso.org/public/images/potw1033a/

video: Meteorwatch

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
7 lat temu

rzeczywiście spadają w sporej ilości, szkoda tylko że na zewnątrz -17 st i za długo postać nie da rady

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x