Tarnobrzeg: Debiut poety w diamentowe gody (zdjęcia)

Nietypowe spotkanie z poezją odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnobrzegu. Piątkowy wieczór 14 grudnia 2012 roku należał do autora nieznanych dotychczas szerszemu gronu wierszy. Ich zbiór zatytułowany „W grudce ziemi” to debiut wydawniczy 82-letniego Jana Olka, emerytowanego nauczyciela z Tarnobrzega.

Twórczość zapisywaną na skrawkach papieru, bibułkach i serwetkach, przez ponad 60 lat zbierała i pieczołowicie przechowywała w szufladzie żona Stanisława. Diamentową rocznicę ich małżeństwa, dzieci postanowiły uczcić opublikowaniem pierwszego tomiku wierszy Taty, które przetrwały dzięki Mamie.

Tarnobrzeski poeta Grzegorz Kociuba porównał utwory Jana Olka do sonetów Kasprowicza. Zwrócił również uwagę na ciekawy wątek sporu autora z rzeczywistością. – Są to wiersze o charakterze demaskatorskim, pokazujące mniej sympatyczne wymiary naszej cywilizacji. Można by je nazwać wierszami o dehumanizacji człowieka – recenzował Grzegorz Kociuba.

W świeżo opublikowanym tomiku pt.”W grudce ziemi” zamieścił swoje wspomnienie o Janie Olku jego dawny uczeń, dziś znany historyk z Tarnobrzega Tadeusz Zych. Spotkanie z poezją nauczyciela nazywa tak samo niezwykłym jak to pierwsze, w miechocińskiej szkole na początku lat 70-tych.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
borowik
8 lat temu

Byłem.Wspaniałe wiersze.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content