W Tarnobrzegu można usiąść na ławeczce obok Jana Słomki

W Tarnobrzegu można usiąść na ławeczce obok Jana Słomki, autora „Pamiętników Włościanina”. Rzeźba z piaskowca, która kosztowała 20 tys. zł ustawiona została w piątek, przy deptaku przed Urzędem Miasta.

Wykonawcą ławeczki jest tarnobrzeski artysta Krzysztof Kołek, praca nad rzeźbą trwała kilka tygodni. Na oparciu ławeczki umieszczony został cytat z „Pamiętników Włościanina”: ” największym skarbem człowieka są dobre obyczaje.”

– Ławeczkę postawiliśmy dla upamiętnienia „Roku Jana Słomki”. To jest patent sprawdzony przez wiele miast, takie ławeczki są już w wielu miejscach, oczywiście są droższe, efektowniejsze ale nasza też jest ładna i najważniejsze, że Jan Słomka jest podobny do Jana Słomki – wyjaśnia w rozmowie z portalem NadWisłą24.pl Wojciech Malicki, dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Tarnobrzega.

– Myślę, że będzie to pewna atrakcja zarówno dla mieszkańców jak i w przyszłości dla turystów, którzy będą odwiedzać nasze miasto, będą mogli sobie usiąść z Janem Słomką, zainteresują się pewnie kto to był, zainteresują się również Tarnobrzegiem i jego historią. Będzie to rodzaj atrakcji edukacyjnej – dodaje.

Zapytany o to, czy miasto stać na wydawanie 20 tys. zł na rzeźbę dyrektor Malicki wyjaśnia, że jest to inwestycja na przyszłość której taniej już się nie dało zrobić. – Tarnobrzeg ma pomału aspiracje turystyczne, nie tylko chodzi o Jezioro, chcemy również aby turyści przyjechali do miasta, zostawiali tutaj pieniądze. Musimy więc coś dla nich zrobić, coś im zapewnić – tłumaczy. – Myślę, że jeśli kilka takich ławeczek powstałoby w obrębie rynku to tylko nam pomoże w rozwijaniu turystyki – dodaje.

Być może już w przyszłym roku w Tarnobrzegu pojawi się kolejna ławeczka, tym razem profesora Stanisława Pawłowskiego, odkrywcy złóż siarki. – Nie jest wykluczone, że z okazji obchodów „Roku Profesora Stanisława Pawłowskiego” w 2013 r, taka ławeczka powstanie – mówi w rozmowie z NW24 dyrektor Malicki.

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
8 lat temu

teraz pojawią sie zdjęcia na facebooku z Janem.

siarkoholik
8 lat temu

duzo chlopina wypije wodki na swietach 🙂

..
8 lat temu

Z Masztalenkom by posiedział- no nie . prrr prrr

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content