Tarnobrzeg: Zakończono obchody roku Jana Słomki

Uroczystym odsłonięciem ławeczki wójta z Dzikowa zakończyły się obchody roku Jana Słomki w Tarnobrzegu. Podczas poniedziałkowej uroczystości każdy mieszkaniec miał okazję wybicia specjalnej, okolicznościowej monety 1 Słomki.

W ramach obchodów na nowo zostały wydane „Pamiętniki Włościanina”. W październiku odbył się maraton czytania tegoż dzieła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu, w którym udział wzięli m. in.: Prezydent Tarnobrzega, członkowie rodziny Słomków, miejscowi dziennikarze oraz mieszkańcy miasta.

Tarnobrzeżanie mogli również zwiedzić dwie wystawy poświęcone osobie Jana Słomki. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny i literacki pod tytułem: „Mój Tarnobrzeg, moje wspomnienie” zorganizowany przez Gimnazjum nr 2 im. Jana Słomki w Tarnobrzegu, Tygodnik Nadwiślański i Miejską Bibliotekę Publiczną, a objęty patronatem przez Panią Prezydentową – Annę Komorowską.

Zwieńczeniem obchodów było uroczyste odsłonięcie ławeczki, na której „zasiadł” wyrzeźbiony w piaskowcu Jan Słomka wykonany przez lokalnego rzeźbiarza Krzysztofa Kołka. Na ławeczce został wyryty cytat z „Pamiętników Jana Słomki” – „…największym skarbem człowieka są dobre obyczaje”.

Rok 2013 będzie poświęcony z kolei profesorowi Stanisławowi Pawłowskiemu – wybitnemu naukowcowi, geologowi i geofizykowi, którego badania były początkiem powstania w Tarnobrzegu zagłębia siarkowego. Z wnioskiem o uhonorowanie w ten sposób prof. Pawłowskiego do Prezydenta Tarnobrzega zwrócił się Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Tarnobrzegu, który w tym roku obchodzić będzie jubileusz 50 – lecie powstania. W roku 2013 przypada również 60 rocznica odkrycia polskich złóż siarki.

foto: Dariusz Bajor
info: UM Tarnobrzeg

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content