Ranking najlepszych liceów i techników w Polsce, sprawdź miejsca tarnobrzeskich placówek

Technikum Architektury Krajobrazu w ZSP2 zajęło 45 miejsce w rankingu najlepszych techników w Polsce opracowanym przez Perspektywy i Rzeczpospolitą. W rankingu liceów  najwyżej sklasyfikowanym liceum jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego, które znalazło się na 228 miejscu w Polsce.

W porównaniu do roku 2012 wszystkie tarnobrzeskie licea które znalazły się w ogólnopolskiej grupie liczącej 500 najlepszych polskich placówek zanotowały spadek. Najwyżej sklasyfikowanym tarnobrzeskim liceum jest I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego, które znalazło się na miejscu 228. W porównaniu z rokiem 2012 szkoła ta zanotowała spadek o 114 miejsc. Na 305 miejscu znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, które w ubiegłym roku sklasyfikowano na 296 miejscu. Społeczne Liceum im. Małego Księcia znalazło się na 372 miejscu, w ubiegłym roku było na 270. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

W rankingu wojewódzkim I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego zajęło 11 miejsce, LO im. Mikołaja Kopernika 15, zaś „Mały Książe” – 18. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło rzeszowskie Lo im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek.

W kategorii Techników w grupie 250 najlepszych placówek w Polsce, na 45 miejscu znalazło się Technikum Architektury Krajobrazu w ZSP2, które w ubiegłym roku zajmowało 153 lokatę. Technikum 4-letnie w ZS im. ks. Stanisława Staszica sklasyfikowano na 192 miejscu (105 msc. w 2012 r), zaś lokaty 250+  zajęły Technikum Ekonomiczne w ZSP2, Technikum Agrobiznesu w ZSP2 oraz Technikum Hotelarstwa w ZSP2. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie.

W rankingu wojewódzkim Technikum Architektury Krajobrazu w ZSP 2 sklasyfikowane zostało na 2 miejscu, Technikum 4-letnie w ZS im. ks. Stanisława Staszica na 17, Technikum Ekonomiczne w ZSP2 na 20, Technikum Agrobiznesu w ZSP2 na 27 zaś Technikum Hotelarstwa w ZSP2 na 46. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęło Technikum Informatyczne w RCEZ w Nisku.

Ranking opublikowany został 10 stycznia 2013 roku równocześnie na łamach miesięcznika Perspektywy oraz w dzienniku Rzeczpospolita.

********

Misją rankingu jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Głównymi adresatami rankingu są uczniowie najstarszych klas gimnazjów, którzy już w czerwcu muszą podjąć bardzo ważną decyzję – wybrać taką szkołę ponadgimnazjalną, która doprowadzi ich do dobrych studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Takich informacji dostarczy pięć rankingów, w tym dwa główne: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2013, Ogólnopolski Ranking Techników 2013 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny 2013 w grupie liceów, Ranking Maturalny 2013 w grupie techników oraz Ranking Olimpijski 2013.

Ustalone zostały następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2013: sukcesy w olimpiadach 30%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 40%, opinia akademicka 5%.

Kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2013: sukcesy w olimpiadach 20%, matura – przedmioty obowiązkowe 25%, matura – przedmioty dodatkowe 20%, wyniki egzaminów zawodowych 30%, opinia akademicka 5%.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Rankingi dostępne są tutaj

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x