Promocja książki Bogusława Szwedo „Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari”, w MBP w Tarnobrzegu (zdjęcia oraz video)

„Powstańcy styczniowi odznaczeni orderem wojennym Virtuti Militari” – to tytuł najnowszej książki Bogusława Szwedo, dziennikarza i założyciela radia Leliwa. Promocja wydawnictwa oraz spotkanie z czytelnikami odbyło się w minioną środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

Jak wyjaśnia Bogusław Szwedo, tematyka orderu Virtuti Militari jest jego hobby a biografistyką regionalną oraz osób odznaczonych Orderem Virtuti Militari zajmuje się już od ponad 15 lat. W 2000 roku ukazała się pierwsza jego książka, „Kawalerowie Virtuti Militari Ziemi Niżańskiej”. W ciągu ostatnich 14 lat autor wydał następne cztery, poświęcone między innymi kapłanom i sportowcom odznaczonym Orderem Virtuti Militari.
– Tę książkę postanowiłem „zrobić” na przypadającą w tym roku 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego – tłumaczy autor.

Książka jest słownikiem biograficznym, przedstawiającym powstańców styczniowych odznaczonych orderem Virtuti Militari. – Tym orderem odznaczono tylko weteranów powstania styczniowego, zatem ludzi którzy żyli 80, 90 lat, chyba najstarszy z nich dożył 96 lat. Zatem nie byli tylko powstańcami, mieli w życiu również swoje osiągnięcia, byli to inżynierowie, pianiści, lekarze – tłumaczy B. Szwedo. – Dlatego czytając te biogramy każdy może znaleźć coś, co go może zainteresować – dodaje.

Autor nad książką pracował cztery lata przeszukując XIX i XX wieczną prasę, nekrologi, Centralne Archiwum Wojskowe i przede wszystkim książki, których jak mówi, było kilka tysięcy.

foto&video: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
leszek
8 lat temu

czy aby autor nie zapomniał o innych jak to ujął grupach społecznych chyba co to za określenie to tak czy nie

Viking
8 lat temu

Rewelacja! autorowi pozostaje tylko dogadać się z operatorami sieci komórkowych by wdrożyli jego książkę do smartphonów bo inaczej atrakcyjność wydawnictwa ograniczy się do frekwencji widocznej na zdjęciu z MBP.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content