Konkurs niemieckojęzyczny w „Budowlance” rozstrzygnięty (zdjęcia)

5 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. gen. Władysława Sikorskiego w Tarnobrzegu odbył się międzyszkolny konkurs niemieckojęzyczny Najciekawsza Osobowość Niemieckiego Obszaru Językowego.

Uczniowie doskonaląc swoje umiejętności lingwistyczne oraz twórcze używając języka Goethego zaprezentowali publiczności wybrane przez siebie sylwetki znanych niemieckojęzycznych postaci.
Idea przeprowadzenia tego typu konkursu zrodziła się podczas klasowej wycieczki do Wiednia, wspomina Agnieszka Ewiak-Bałata, nauczycielka języka niemieckiego. Uczniowie zapoznając się z historią stolicy Austrii marzyli, by poczuć się jak dawni cesarzowie. Dlatego nie sposób było przejść obojętnie obok oczekiwań językowych młodzieży. Tak zrodził się pomysł w/w konkursu, który dał niewątpliwie możliwość konfrontacji językowych, twórczych oraz wykonawczych uczniom tarnobrzeskich szkół średnich.
Uczestnicy chwalili sobie możliwość prezentacji wybranej przez siebie osobliwości niemieckojęzycznej przy użyciu rekwizytów, adekwatnych strojów oraz ogólnodostępnych środków multimedialnych.
Jury w składzie: Iwona Rudnicka, Małgorzata Mycek, oraz Jolanta Smyrak-Adamczyk wyłoniło troje zwycięzców.
I miejsce wywalczyła sobie Anna Śmiech – uczennica z Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, wcielając się w postać Marleny Dietrich, wybitnej niemieckiej aktorki i piosenkarki.
II miejsce przypadło w udziale Kornelowi Bobuli – uczniowi ZSP nr 3, który zaprezentował sylwetkę wybitnego, niemieckiego kompozytora i pianisty, ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich Ludwiga van Beethovena.
Na III miejscu uplasowała się Dominika Ciba – uczennica ZSP nr 3, która zauroczyła widownię oraz jury prezentując postać Marii Teresy- cesarzowej rzymsko-niemieckiej, rządzącej w duchu oświeconego absolutyzmu, która doprowadziła Austrię do rangi mocarstwa europejskiego.
Na wyróżnienie zasłużyli również: Ewelina Piechota z ZSP nr 1 oraz Kamil Bryła z ZSP nr 3, których występy również na długo utkwią w pamięci.
Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Tarnobrzega Pana Norberta Mastalerza, Instytutu Goethego oraz Arsenał Wiedeński.

tekst: Agnieszka Ewiak-Bałata
foto: Iwona Ćwik

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content