Konferencja Europy Plus w Sandomierzu. Narodowcy zakłócają spotkanie (fotoreportaż oraz video)

Konferencja ruchu Europa Plus odbyła się w minioną niedzielę w Sandomierzu. Spotkanie zakłóciła grupa Narodowców, która zebrała się pod hotelem Grodzkim.

Około 30 osobowa grupa krzyczała hasła m.in. „Czy sierpem, czy młotem bić czerwoną hołotę”, „Tylko idiota głosuje na Palikota”, „Sandomierz narodowy” czy „Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera”. Kiedy postanowili dostać się na spotkanie doszło do przepychanek z policją, ostatecznie część z Narodowców weszła, jednak po okrzykach „Wyp…lać” zostali wyproszeni z sali. Później jeszcze przez pewien czas, wykrzykiwali hasła przed budynkiem.

Andrzej Garncarz, tworzący struktury Europy Plus w południowo- wschodniej części województwa świętokrzyskiego, mówił,, że ten incydent upewnił go w przekonaniu, że Europa Plus jest formacją której boją się przeciwnicy polityczni.

– Bardzo się dziwię, że no może tym młodym ludziom nie należy się dziwić, ale należy się dziwić tym, którzy ich tutaj podjudzili bo ja wśród tych młodych ludzi widziałem radnego PiS-u, radnego miasta Sandomierza, który został wybrany przez wszystkich mieszkańców Sandomierza, nie tylko wyborców PiSu. Tak postępuje i organizuje takie zadymy, ciekawe co by powiedzieli pisowcy jak to my byśmy zorganizowali taką zadymę kiedy oni mieliby zebranie

Poseł Robert Biedroń, mówił, że Europa Plus chce zachęcić społeczeństwo do dyskusji nad Polską, czy ma być nowoczesna, europejska i otwarta, czy zaściankowa, zatęchła i konserwatywna .

– Kiedy zobaczyłem tych młodych chłopców, bo tu dziewczyn nie ma, to myślałem, że to jest parada równości. Niestety okazała się to być parada nierówności, bo tego typu demonstracje idealnie pasują do tematu o którym rozmawiamy, jak chcemy żeby wyglądała Polska – mówił Biedroń. -Dzisiaj w taki symboliczny sposób spotykają się dwie różne koncepcje Polski, z jednej strony mamy koncepcje reprezentowaną przez tych młodych chłopców, którzy muszą zakrywać swoje twarze, muszą krzyczeć bo nie potrafią rozmawiać, bo nikt ich nie nauczył. Z drugiej strony jest koncepcja Polski otwartej. Tego typu demonstracje pokazują, że demokracja nie jest nam dana na zawsze

Zajście skomentował również poseł Artur Dębski. – To jest Polska Kaczyńskiego, jak założycie kurtkę na drugą stronę albo czapkę w innym kolorze niż będzie się kolegom podobało, to podczas rządów Kaczyńskiego można będzie dostać łomot i nikt nic nie zrobi. Ja się pytam gdzie była policja, tolerowanie czegoś takiego to jest pierwszy krok do lat 30 w Niemczech – mówił Dębski, podnosząc również kwestię roli Kościoła w Polsce.

– Ostatni przykład, to depesza jaką wysłał premier Donald Tusk do papieża Franciszka, powiedział, że cała Polska będzie stać na straży tego, żebyśmy walczyli o kulturę i dobra chrześcijańskie w kraju, ja nie chcę o to walczyć, nie wiem ilu z Państwa też nie chce, nie może być tak, że wszyscy mamy o to walczyć – komentował poseł. – Chcielibyśmy legalizacji marihuany, żeby moich dzieci policja nie mogła aresztować za to że na przystanku palą jednego jointa. Byłem na spotkaniu w więzieniu w Warszawie, poprosiłem komendanta o spotkanie z tymi wszystkimi, którzy siedzą za jednego blanta, komendant na Służewcu powiedział, że nie mam takiej sali, bo mam ich trzystu którzy kosztują 250 mln rocznie

Poseł Sławomir Kopyciński mówił o roli jaką projekt Europa Plus ma do spełnienia na polskiej scenie politycznej.

– Projekt Europa plus ma jeden konkretny cel, odsunięcie Platformy i PiSu od władzy, złamanie tego monopolu władzy. Mamy nadzieję, że sukces Europy Plus w wyborach do Europarlamentu przekuje się w sukces w wyborach samorządowych, bo tu jest Polska właśnie. A jak wygląda to dziś, mamy zielone województwo, hegemonia władzy PSL. U marszałek Kopacz jest projekt naszej ustawy w której żądamy wprowadzenie dwukadencyjności na fotel wójta, burmistrza, prezydenta, bo dziś doprowadziliśmy do takiej sytuacji, że z tej demokracji samorządowej którą stworzyliśmy, zrobiliśmy dyktaturę. Wójt, burmistrz, starosta, prezydent jest dyktatorem, pobudował się dworem, rządzi i wymaga, to nie jest demokracja. Po drugie będziemy proponować aby starosta i marszałek województwa był wybierany w wyborach bezpośrednich, nie ma dziś żadengo powodu aby na marszałka czy starostę głosowała wąska grupa działaczy partyjnych, bo powiedzmy sobie wprost, do działacze decydują który kolega będzie go reprezentował

Z kolei Wojciech Filemonowicz, przewodniczący Socjaldemokracji Polskiej jest przekonany, że nowy projekt polityczny odniesie sukces, ponieważ w Polsce poglądy centrolewicowe prezentuje ponad 40 procent mieszkańców.

– Problem w tym, że ta część społeczeństwa nie ma pełnej reprezentacji w parlamencie. Europa plus jest po to aby przywrócić polskiej scenie politycznej normalność – mówił przewodniczący dodając iż do wyborów prezydenckich SDPL jako zarząd krajowy zaproponował rozważenie osoby Ryszarda Kalisza

Projekt „Europa Plus” został ogłoszony kilka tygodni temu przez byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca (kiedyś SLD, dziś wspierający Ruch Palikota). W jego ramach planowane jest stworzenie wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do europarlamentu.

Więcej w materiale video. Zapraszamy

video: Agnieszka Nycz


foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kasiarz
11 lat temu

dobrze,że trenowali na pedałach to jak będzie wojna to zgodnie ze słowami Petelickiego ci patrioci obronią ojczyznę !
bo czy może być większy honor niż przegonić zciotowanych 50 letnich pedałów ? 🙂

Szeryf
11 lat temu

Wreszcie głośno zrobiło się w Sandomierzu i o Sandomierzu 😀 Nie tylko Mateusz i Mateusz… 🙂

Tarnobrzeżanin
11 lat temu

Rozsądnie i mądrze goście od Palikota mówią. Z tym PSL-em przy korycie to faktycznie jest przejeb…ne. A kościół w Polsce, komisja majątkowa to temat dla prokuratury V RP!!! Tak skompromitowana instytucja jak kościół w Polsce(i nie tylko) gdyby miała odrobinę honoru już dawno rozwiązała by swoje struktury ale władza i pieniądze są dla nich najważniejsze. Niestety. Amen.

do Tarnobrzeżanina
11 lat temu

ludzie od Palikota tylko mówią, nie patrz na deklaracje polityków, tylko na ich działania i komu one pomagają. Oni nie lepsi od PSL, bo gdy przychodzi walczyć o stołki w Brukseli, to nie przeszkadza im współpraca z kumplem Kulczyka – Kwaśniewskim, który sprzedał nas podpisując konkordat z Kościołem Katolickim

Tarnobrzeżanin
11 lat temu

Tylko mówią, ok. Oglądnij sobie to spotkanie, 70czy80 projektów ustaw im nie przeszło, te o których mowili wydają sie całkiem logiczne. Jak ma im coś przejść jak parlamentarny beton rządzi? Nie zgadzam się ze wszystkimi postulatami Palikota, uważam również że walka o stołki w Brukseli z „czerwonymi” nie wyjdzie im na dobre. POPiS i PSL rządzą tylko po to aby rządzić, im o zmiany, nie o lepsze życie obywateli a o normalne życie nie chodzi. Patrząc na to wszystko najlepiej na nikogo nie głosować ale wtedy wiadomo kto by na tym zyskał.

ziomek
10 lat temu

Człowieku to ten sam syf co wszystkie ugrupowania polityczne obecne w sejmie oni są tylko po to żeby po raz kolejny ludzi w maliny wpuścić to jest klika okrągłostołowa z Polskością nie mają nic wspólnego ogarnij się człowieku czas się kończy a ludzie dalej nie rozumieją kto siedzi w sejmie tyle lat. ZGROZA!!

cerkan
11 lat temu

A może mnie to walić te tępaki z ogolonymi jajacami w zakapturzonych kurtkach z wyprzedaży na którą mamusia zapracowała-szczą pod klatkami srają w piwnicy chodzą a’la polskich ciuchach a sami domagają się prawdy!-jakiej prawdy DEGENERACI PO PODSTAWÓWCE!

d
11 lat temu

Ci Panowie którzy zakłócali konferencję mówią sami za siebie swoim poziomem. Nie utożsamiam się z żadnym ruchem politycznym. Co ciekawe m.in. Pan z kamerą który ta szumnie mówił o historii jeszcze rok temu tańczył w sukience (irlandzkiej) do muzyki irlandzkiej, rozumiem że hołdował polskiej tradycji, zaznaczę że nie była to impreza przebierana, wyglądało to epicko. Teraz ten sam człowiek mówi o zboczeńcach a sam przy w/w zakłada kieckę, śmiech na sali. Poza tym jeśli Ci ludzi mają ratować kraj to sorry…myślałem że zrobią to specjaliści od ekonomii a nie od sterydów. Kolejną sprawą jest ich wkład w życie w małej ojczyźnie jaką jest Sandomierz…a z tego co widzę na co dzień wkład ten jest zerowy. „Czerwona hołota” też brzmi komicznie w ustach dużych dzieci mieszkających z rodzicami (to akurat nie jest złe, takie czasy) w mieszkaniach których posiadanie umożliwiła im ta „czerwona komuna”. Jeśli tacy ludzie mają tworzyć nowy ład to spoko jestem za…zwłaszcza jak obsadzi się tymi idiotami urzędy (będzie można wałkować a oni po 15 latach się nie zreflektują). Nie twierdzę że teraz jest dobrze, bo jest bardzo źle, poczekajcie jak dojdą do władzy…wtedy poznacie definicję słowa BEZNADZIEJNIE (przeinwestowywanie w wojsko i kościół, sankcje ekonomiczne nałożone przez kraje… Czytaj więcej »

Szczepan
11 lat temu

Radny PiSu z narodowcami, wszędzie szukają.

maciek
11 lat temu
dyziorro
11 lat temu

Śmiech mnie pusty ogarnia. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia jacy narodowcy i patrioci przybyli na demonstrację. Gnoje w szalikach, którzy słów hymnu państwowego na pamięć nie znają. Żadne to zagrożenie dla Palikota…ba – żadne to zagrożenie dla kogokolwiek. A jeśli faktycznie wśród tej hołoty był radny PIS- u to odwołać go w trybie natychmiastowym. Zresztą jaka partia tacy radni więc co się dziwić.

vertigo
11 lat temu

Każdemu kto zechce skrytykować działania tych narodowych smarkaczy oni odpowiedzą, że zasłaniali twarze bo jest zima i jest zimno. Zasłaniają swoje twarze tak jak przeważająca większość osób mieszkających w Polsce. A robią to być bardziej gorliwie, ponieważ są większymi patridiotami niż pozostali obywatele.

Nastoletni pseudopatrioci dali kolejny popis jak być prafdziwym polaczkiem.

Oj, zighaj, za polskę, za kraj! 😉

zalafganistan
11 lat temu
Reply to  vertigo

Co ty masz z tym zasłanianiem twarzy:>? Kim ty w ogóle jesteś, żeby robić wyrzuty w jakim stroju ma się kto pokazywać i w jakich okolicznościach? Z każdym postem tylko coraz bardziej się pogrążasz internetowy napinaczu.

Ws
11 lat temu

Pisz sobie pisz lewaczku.. ciekawe czy byłbys na tyle odważny i śmiały żeby prosto w oczy to wszystko powiedziec 😉

kasiarz
11 lat temu

a ty ciekawe czy byłbyś taki odważny w okrzykach o sierpie i młocie gdybyś trafił kilkadziesiąt lat temu na siepaczy z nkwd czy smierszu 😛

^^
11 lat temu
Reply to  kasiarz

Być może nie byłby tak odwazny ale w odróżnieniu od ciebie nie wpadłby im w ramiona z uśmiechem na twarzy.

P
11 lat temu

piszcie sobie tchórze piszcie na interneciku.. o gówniarzach że boimy się pokazać twarze że tępaki że patologia wasi ojcowie dziadkowie pisali podobnie o najlepszych synach ojczyzny po 44r. także do zobaczenia na ulicy następnym razem będzie nas o wiele więcej

Postaw mi kawę na buycoffee.to
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content