Tarnobrzeżanin wygrywa Puchar Polski w grapplingu

Tarnobrzeżanin Mateusz Bańka na co dzień trenujący w Rzeszowie wygrał Puchar Polski w grapplingu w formule Gi (kimona) w kategorii 77 kg. Zawody odbywały się w ośrodku sportowym w Skale, a poprzedziła je XVI liga BJJ gdzie zawodnik Dynamitu Rzeszów odpadł w ćwierćfinale po walce z reprezentantem Gracie Barra.

Grappling, walka na chwyty – rodzaj walki wręcz wykorzystujący techniki chwytów, tj. dźwignie, rzuty (obalenia), duszenia; zabronione są w niej uderzenia. Słowo „grappling” (także „grapling”) to neologizm pochodzący z języka angielskiego (ang. „grab” – złapać, schwytać). Często używany w Polsce termin „style chwytane” jest niezgodny z polską gramatyką. Potocznie określa się te style jako „chwyciarstwo”, jednakże termin ten, choć słowotwórczo poprawny, ma charakter ironiczno-żartobliwy. Osobę walczącą za pomocą chwytów określa się jako grapplera, bądź chwytacza.
Nowoczesną formą walki na chwyty, otwartej dla przedstawicieli dowolnego stylu tego typu są zawody submission fighting. Przeciwieństwem walki na chwyty jest uderzanie (ang. striking). Poszczególne style walki na chwyty znacząco różnią się sposobem walki i wykorzystywanymi technikami. Najskuteczniejsze okazują się połączenia stylów, które się uzupełniają w poszczególnych strefach walki (np. judo w walce stojąc i brazylijskie jiu-jitsu w parterze). – za Wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
waldos
7 lat temu

gratulacje Mateusz 🙂

Matek
7 lat temu

Gratuluje. Skontaktuj się ze mną jak odczytasz komentarz 🙂 mateusz.str@o2.pl

zalafganistan
7 lat temu

Super, powodzenia w dalszych startach

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x