Gimnazjaliści z tarnobrzeskiej „Dwójki” uczyli się tradycji wielkanocnych od fachowców (zdjęcia)

Wielkanoc jest szczególnym czasem, w którym przeżywanie misterium zbawienia przeplata się z głęboko zakorzenioną tradycją robienia palm, zdobienia jajek i pieczenia świątecznych ciast.

Klasopracownie artystyczne i biblioteka w Gimnazjum nr 2 zazieleniły się wszelkiego rodzaju ozdobami świątecznymi, koszykami, baziami, bukszpanem i trzciną. Wielkanocne baby, jajka, ptaszki i kolorowe kwiaty – wszystko to prawie wprowadziło w szkole wiosenno – świąteczny nastrój. Szkolna biblioteka za sprawą p. Teresy Ogiby zamieniła się w warsztat twórczej pracy i rękodzieła pod okiem fachowców.
Gośćmi Dwójki były niepodważalne autorytety w tej dziedzinie – panie Anna Rzeszut i Maria Kogut.

Pani Anna Rzeszut jest znaną nie tylko w naszym regionie, ale w całym kraju gawędziarką, członkinią zespołu „Lasowiaczki”, trzykrotną laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki, pochodzi z Baranowa Sandomierskiego.
Z radością opowiedziała uczniom, uczestnikom warsztatów wiele ciekawych zwyczajów związanych z przygotowaniem do Wielkanocy.

Słuchanie opowieści o tradycjach naszego regionu było o tyle ciekawsze, że jednocześnie mogli zdobić jajka do własnego koszyczka. Każdy z uczestników warsztatów, mógł wykonać własnoręcznie kraszankę – drapankę, naklejankę itp. Pani Ania pokazywała cierpliwie jak „wydrapać” odpowiedni wzorek. Wielu z uczniów Dwójki po raz pierwszy zdobiło jajka nie popularnymi „plastikowymi naklejkami” ale tak jak robili to jeszcze dziadkowie. Wśród nich ujawniły się także prawdziwe talenty, które artystka doceniła pochwałami i dobrymi słowami.
Pachniało ciasto, pani Ania opowiadała ciekawe historie zagłuszane cichutkim dźwiękiem chrobotu nożyków o skorupki jajek. Czas szybko biegł i jakoś wszyscy zapomnieli o mp3 i facebooku.

Jak wykonać tradycyjną palmę pokazała natomiast artystka pani Maria Kogut, mieszkanka Jasienicy. Z wielką życzliwością p. Maria pokazywała jak powstają kremplinowe kolorowe kwiaty. Młodzież w tym zespole pracowała również pod okiem p. Patrycji Krakowiak i p. Agnieszki Sudoł. A w żmudnej pracy tworzenia 5 m palmy pomagała także p. Teresa Wolska.
Zgodnie z polską tradycją efekt pracy uczniów Gimnazjum nr 2 zostanie zaniesiony do kościoła w Niedzielę Palmową.

Tekst: Katarzyna Tarkowska
Foto: Andrzej Niedziałek

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content