Sandomierz: Projekt Małego Rynku według pomysłu studentów Politechniki Świętokrzyskiej

Urząd Miejski w Sandomierzu wraz z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach zorganizowali konkurs, który miał na celu wyłonienie najlepszego pomysłu na rewitalizację tej części Starego Miasta. inicjatywa studentów nie pozostanie bez echa w przyszłości, bowiem w latach 2014–2020 przewiduje się renowację tej części Starego Miasta, w tym czasie pomysły młodzieży będą miały szansę urzeczywistnienia się w realnej przestrzeni Małego Rynku.

Wśród nadesłanych prac nie brakowało innowacyjnych pomysłów. Studenci wykazali się niezwykłą kreatywnością w koncepcjach zagospodarowania przestrzeni Małego Rynku. Pojawiło się wiele nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, których wprowadzenie przyczyniłoby się do uatrakcyjnienia sandomierskiej Starówki. Wśród konceptów dominowało połączenie funkcjonalności stylu oraz nowoczesny design wkomponowany w zabytkową przestrzeń.

Spośród 18 ciekawych prac, pochodzących głównie z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, wybrano najlepszą – autorstwa Moniki Zmarzły i Sylwii Mochockiej, studentek V roku wspomnianej uczelni. Koncepcja zwycięskiego duetu zawierała interesujące rozwiązanie stworzenia podziemnego pasażu z kramami, który w swoim wyrazie byłby nawiązaniem do dawnych piwnic kupieckich. Jako dodatkową atrakcję przewidziano możliwość obserwowania podziemnej części Małego Rynku, za sprawą przeszklonych i podświetlonych nocą płyt. Projekt studentek zawierał wkomponowanie w przestrzeń Małego Rynku sceny, na której mogłyby odbywać się wydarzenia kulturalne, których nie brak w kalendarzu sandomierskich imprez.

Drugie miejsce zdobył duet Angelika Chyba i Małgorzata Gonciarz, natomiast trzecie miejsce zespół w składzie – Paulina Libiszewska i Łukasz Wojciechowski. Wyróżnienie Rektora Politechniki Świętokrzyskiej otrzymała Natalia Szwagierczak, natomiast wyróżnienie Dziekana Wydziału Budownictwa i Architektury – Maria Nowak.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x