W Tarnobrzegu rozpoczyna się kampania NEFROTEST. Zbadaj nerki za darmo i bez skierowania

Już 19 maja (niedziela) 2013 roku, w Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu (ul. Szpitalna 1a, przy Szpitalu Wojewódzkim), będzie można wykonać bezpłatne, proste badania krwi pod kątem chorób nerek. By wziąć udział w akcji trzeba mieć ukończone 40 lat i wcześniej się zarejestrować. Ilość miejsc na badania jest ograniczona i wynosi 400.

Akcja w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim jest częścią ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST, organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. Wsparcia dla akcji na terenie całego kraju udzieliła Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP. Natomiast na szczeblu lokalnym badania swoim patronatem wspierają: Jolanta Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Krzysztof Pitra – Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Norbert Mastalerz – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz inż. Zbigniew Młodawski – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek może rozwijać się w naszym organizmie nawet 20 lat. Przebiega często bezobjawowo. Nerki nie bolą, więc pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy często jest już za późno. Pacjenci muszą trafić na dializy, albo czekać na przeszczep nerki. A tak wcale nie musi być. Wystarczy poddać się prostemu badaniu moczu na obecność w nim białka lub zbadać krew by oznaczyć poziom kreatyniny i stężenia glukozy” – tłumaczy dr n. med. Grzegorz Szpernal, nefrolog, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. Warto dodać, że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie.

Szczególnie uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku, najlepiej badać się co roku.

Kampania NEFROTEST ma na celu zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w naszym organizmie. Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Same badania, to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy przebadać jak najwięcej osób, ale nie o same badana chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na samą kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” – tłumaczy Dariusz Aksamit, prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

– Aby przebadać krew podczas tarnobrzeskiego NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych. Przypominamy jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 40 lat” – mówi Grażyna Marszałek, pielęgniarka oddziałowa stacji dializ w Tarnobrzegu.

Chętni będą mogli zarejestrować się 14 i 15 maja dzwoniąc pod jeden z dwóch numerów telefonów : 515 656 848 i 515 656 858, w godz. 10:00 – 15:00. Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL. Próbki krwi przebadanych 19 maja pacjentów trafią w ręce personelu z laboratorium Diagnostyka.

Tarnobrzeg to już 22. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 12 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badanie miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę. Najbliższe odsłony NEFROTESTU zaplanowane są w Kościerzynie, Nowym Targu i Świdnicy.

Organizatorami akcji są Nefron Stację Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. NEFROTEST w powiecie tarnobrzeskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz – Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Jolanta Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Krzysztof Pitra – Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Norbert Mastalerz – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz inż. Zbigniew Młodawski – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP.

* Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska powstała w czerwcu 2008 roku. Dziś zrzesza operatorów niemal 160 publicznych i niepublicznych stacji dializ w Polsce.

info: organizator

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content