Tarnobrzeski maraton w deszczu. Ukrainiec Viktor Starodubtsev ponownie triumfuje nad jeziorem (fotoreportaż oraz video HD)

Zwycięzcą II edycji Maratonu Vitarade nad Jeziorem Tarnobrzeskim został Ukrainiec Viktor Starodubtsev, który 42. kilometrowy dystans pokonał w czasie 2:30:11, o cztery minuty dłuższym od tego, który uzyskał na mecie w ubiegłym roku, dystansując rywali. Biegaczom zadania z nie ułatwiła aura, ulewny deszcz i porywisty wiatr, towarzyszyły zawodom niemalże przez połowę dystansu.

Nim jednak maratończycy ukończyli swoje cztery okrążenia wokół Jeziora Tarnobrzeskiego, rozstrzygnięto rywalizację ćwierćmaratonu, na dystansie 10,6 km. Szczęśliwie dla zwolenników krótszych dystansów, nad jeziorem jeszcze nie padało i zawody mogły odbyć się w sprzyjającej aurze. W ćwierćmaratonie również jako pierwszy linię mety minął zawodnik z Ukrainy – Anatoliy Mały, uzyskując czas 00:36:20. Na drugim miejscu zawody ukończył Kamil Czapla z Krzeszowa z czasem 00:37:40, trzeci zaś był również Polak, Dariusz Listopad z Lublina (00:38:20).

Najszybszą panią na dystansie 10,6 km okazała się być Magdalena Musialik z Rzeszowa (00:48:58), niecałe dwie minuty później na mecie zameldowała się Justyna Czekaj z Warszawy (00:50:22), na trzeciej pozycji bieg ukończyła Renata Osmala z Tarnobrzega z czasem 00:50:42. Zawody ukończyło 180 zawodniczek i zawodników, ostatni na mecie – prezydent Mastalerz do przebiegnięcia 10 kilometrowego dystansu potrzebował 1 godziny, 20 minut i 11 sekund.

Maraton ukończyło 90 zawodników, w tym 9 kobiet. Jako drugi linię mety przekroczył Etiopczyk Erkolo Ashenafi (2:31:45), trzeci zaś był reprezentant Białorusi Vladzislau Pramau ( 2:31:57). Na czwartej pozycji uplasował się pierwszy Polak, Rafał Czarnecki z Bliżyn, z czasem 2:32:27.

Najszybszą maratonką okazała się Nataliia Malaia z Ukrainy (03:06:39), tuż za nią na mecie zameldowała się ubiegłoroczna triumfatorka biegu, Węgierka Katalin Farkas (03:06:55), trzecia zaś linię mety minęła Olga Kazimirowa, również z Ukrainy (03:15:28). Pierwszą Polką na mecie była Katarzyna Waluś z Klimówki, której uzyskany czas – 03:34:02, pozwolił na zajęcie czwartej lokaty. Tuż za nią uplasowała się reprezentantka Tarnobrzega Monika Wdowicz (03:40:33).