„Pokój Czerwony” w dzikowskim zamku już wkrótce odzyska dawny blask

Kolejna komnata dzikowskiego zamku jest przywracana do pierwotnego stanu. Jest nią dawny Pokój Czerwony, sąsiadujący z Salą Sejmową.

Wnętrze to, podobnie jak komnata mieszcząca się nad nim na piętrze, zachowało kształt i rozmiary w jakim powstało w I połowie XVII wieku. W trakcie prac remontowych w obydwu tych pomieszczeniach odnaleziono zamurowane w XIX wieku gniazda belek stropowych, dlatego też zapadła decyzja o rekonstrukcji belkowanych stropów drewnianych nad tymi wnętrzami, obecnie podwieszonych do istniejących stropów żelbetowych. Rekonstruowane stropy będą się znacznie różniły kształtem i układem belek.

Wraz z rekonstrukcją stropu w Pokoju Czerwonym dokonano też konserwacji interesującego pieca kaflowego pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku. Po zakończeniu wszystkich prac Pokój Czerwony zostanie włączony do programu zwiedzania zamku, będzie też pełnił rolę sali wielofunkcyjnej (konferencje, lekcje muzealne itp.).

foto główne: Piotr Morawski

info&foto w galerii: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
alfik
7 lat temu

Może byście tak dopisali czyja to zasługa i pieniądze!!

Fix
7 lat temu

i dopiszcie jeszcze koniecznie nazwiska wszystkich robotników wykonujących prace.

troll
7 lat temu

a czyja to zasługa ? sponsora całego miasta,jaśnie nam panującego ?
niedługo akt lokacyjny dla Tarnowskiego zmienią i napiszą: My Norbert z bożej łaski król Polski,wielki książę Litewski,Pruski,Siewierski etc.etc.etc.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content