Szkolenia dla młodych

Najświeższe badania dotyczące realizacji szkoleń, staży oraz dofinansowanych miejsc pracy mówią, iż dwa miliony osób skorzystało już z wymienionych form aktywizacji zawodowej tworzonych z pieniędzy funduszy europejskich. Co więcej, zapotrzebowanie na szkolenia nadal wzrasta, a wszystko za sprawą wyższej świadomości odnośnie niezbędnych kwalifikacji na obecnym rynku pracy.

Problem z kwalifikacjami do wykonywania pracy zawodowej stał się bolączką nie tylko młodych osób, które po ukończeniu studiów absolutnie nie mogą znaleźć pracy, ale także problem pracodawców, którzy bez młodych i zdolnych pracowników nie mogą się dalej rozwijać. Rozwiązaniem tego globalnego kłopotu są oczywiście dostępne szkolenia, a czym bardziej specjalistyczne i zaawansowane tym lepiej dla obydwóch stron.

Młodzi coraz częściej poszukują ciekawych szkoleń już w trakcie nauki na studiach właśnie po to, aby poszerzyć interesujące ich zagadnienia, które poruszane były w trakcie programu nauczania na wykładach czy ćwiczeniach. Wykładowcy natomiast nakreślają słuchaczom obszary, w których warto się specjalizować by w przyszłości znaleźć pracę.

Co to, zatem znaczy, że student ma się w czymś specjalizować? Wszystko wskazuje na to, że na pokoleniu dzisiejszych 20 i 30 latków mści się polskie podejście do nauki. Polskie, czyli takie, które zakłada, że absolwent studiów powinien po trochu znać się na wszystkim tym, co wchodzi w skład obszaru wybranego kierunku. Efektem takiego podejście jest całe multum ludzi z dyplomem, a bez konkretnej wiedzy.

W dzisiejszych czasach nie ma już miejsca dla takiego pojmowania nauki, dlatego młodzi robią wszystko, aby ich wiedza doskonale wpisywała się z zapotrzebowania rynku pracy i dobrze, bo pracodawcy od dawna stawiają na specjalistów. Widzimy to chociażby przeglądając ogłoszenia pracy dla informatyków, żaden, bowiem pracodawca nie opublikuje oferty o treści: poszukiwany informatyk do pracy w biurze. Ogłoszenie raczej będzie brzmiało tak: potrzebny informatyk programista do pracy przy systemach bankowych, bądź praca dla informatyka grafika i specjalisty z zakresu e biznesu, czy w końcu – poszukiwany informatyk techniczny do nadzoru sprzętu i oprogramowania urzędu.

Widać z tego jasno, że specjalizować się należy już w trakcie studiów na przykład poprzez szkolenia zawodowe (Polecamy szkolenia w serwisie http://www.szkolenia24h.pl, w którym prezentujemy najnowsze kursy i szkolenia zawodowe) oraz najróżniejsze inne formy edukacji, a wszystko po to, aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość. Ta sama zasada dotyczy wszystkich innych kierunków nauczania wyższego, a także zawodowego.

Warto pamiętać, że pracodawcy także stawiają na ambitnych i chcących się rozwijać ludzi oferując im cykle szkoleń typowo pod dane miejsce pracy, jednak w tym przypadku dość często pojawiają się dodatkowe umowy wiążące pracownika z pracodawcą. Umowy te najczęściej zawierają klauzule obligujące pracownika do przepracowania minimum roku w danej firmie po ukończonym szkoleniu, bądź zwrot kosztów za szkolenia. Dzieje się tak, dlatego, że żaden pracodawca nie chce ryzykować tym, iż umożliwi pracownikom realizację szkoleń zawodowych, a ci po skończonych kursach odejdą do konkurencji bądź rozwiną własny biznes. Dlatego warto zadbać o odpowiednie szkolenia we własnym zakresie, tak, aby nic nie obligowało nas i nie wiązało z danym miejscem pracy wbrew naszej woli.

***
Internetowy Katalog szkoleń i kursów www.szkolenia24h.pl umożliwia poszukiwanie najlepszych szkoleń dla każdej branży w całej Polsce. Szkolenia doskonałe dla studentów, dla pracowników firm i instytucji, a także dla bezrobotnych. Zapraszamy.

artykuł promocyjny

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content