23.06 (niedziela) Święto Ryby w Motyczu Poduchownym

Występy lokalnych zespołów, pokazy ratownictwa, zawody rodzinne, konkursy gastronomiczne na „najlepszy świętojański stół lasowiacki” i „rybę na lasowiacką nutę”, a także wybór Gospodyni Roku 2013 powiatu tarnobrzeskiego – te i wiele innych atrakcji już w najbliższą niedzielę 23 czerwca w Motyczu Poduchownym (gmina Gorzyce).

Święto Ryby to wydarzenie, które w Motyczu Poduchownym (gmina Gorzyce) organizowane jest po raz drugi. Głównym celem imprezy jest promocja rodzimej, zdrowej kuchni, a także walorów turystyczno-przyrodniczych miejscowości. – Motycze Poduchowne to jedna z piękniejszych miejscowości gminy. Na jej terenie, w miejscu dawnego starorzecza Sanu, powstały dwa niewielkie, malownicze jeziora, których atuty chcemy wykorzystać. Organizując Święto Ryby chcemy podkreślić bogactwo, jakie daje nam otaczająca przyroda, a także wspaniałą, tutejszą kuchnię – zaznacza pomysłodawca wydarzenia, Leszek Surdy ze Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach.

Święto Ryby – jak mówią organizatorzy – to również okazja do promocji miejscowości oraz integracji lokalnego społeczeństwa. – Kiedyś funkcjonowała tu szkoła, było przedszkole, dziś za wyjątkiem Domu Ludowego i jednostki OSP nie ma tu nic, dlatego zależy nam, aby w naszym Motyczu coś się działo, aby o naszej małej, ale jakże urokliwej miejscowości dowiedziało się jak najwięcej ludzi – mówi współorganizator wydarzenia, sołtys Marian Chmura.

Mieszkańcy Motycza Poduchownego nie chcą stać w miejscu. Obecnie tworzony jest plan zagospodarowania jezior, jak i samej miejscowości. – Motycze ma szansę zostać kolebką agroturystyki powiatu tarnobrzeskiego. Bogactwo i piękno naturalne, a także potencjał jaki drzemie w mieszkańcach stanowią ogromne atuty, dlatego obrany kierunek już staramy się realizować – podkreśla Leszek Surdy.

Święto Ryby ma zachęcić mieszkańców województwa podkarpackiego i świętokrzyskiego do odwiedzania malowniczej miejscowości, a także próbowania lokalnych specjałów, w których przygotowywaniu niezwyciężonymi mistrzyniami są panie z tutejszych Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas imprezy Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy i miejscowości z powiatu tarnobrzeskiego staną w kulinarne konkury. Jury konkursowe pod bacznym okiem m.in. kucharzy Marka Łukasiewicza i Krzysztofa Jurka będzie oceniało przygotowane świętojańskie stoły lasowiackie, a także dania z ryby słodkowodnej przygotowane „na lasowiacką nutę”, czyli według dawnych receptur. Konkurs, organizatorzy przygotowują we współpracy z Gastro Team i portalem dolinasmaku.eu.

Koła Gospodyń Wiejskich, które zwyciężą w konkursie gastronomicznym otrzymają nagrody rzeczowe oraz kosze niespodzianek ufundowane przez Zakład Mięsny Dobrowolscy z podkarpackich Wadowic Górnych, a także zestawy promocyjne przygotowane przez firmy Nestle i Prymat. Ponadto panie, które zajmą pierwsze miejsce zostaną zaproszone przez właścicieli Dworu Ordynata w Stalowej Woli na warsztaty kulinarne i wspólną kolację.

Niedzielne świętowanie, jak przystało na Święto Ryby rozpoczną zawody wędkarskie. – Do udziału w zawodach zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Wystarczy zabrać ze sobą sprzęt wędkarski, by wziąć udział w zawodach – zachęca współorganizator wydarzenia Henryk Ziara ze Stowarzyszenia Wędkarskiego „Sanna” w Motyczu Poduchownym.
Tego dnia całe rodziny będą mogły uczestniczyć w konkursach i zabawach przygotowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu w ramach akcji „Bezpieczna droga w wakacje”.

Organizatorzy przygotowali również pokazy ratownictwa, a także pokazy sprzętu używanego m.in. przez straż pożarną. Ponadto zainteresowani będą mogli uczestniczyć w warsztatach wicia wianków świętojańskich, które wieczorem będą puszczane na wodzie.

Niebywałą atrakcją Święta, będzie wybór Gospodyni Roku 2013. Panie z powiatu tarnobrzeskiego zgłoszone do konkursu będą zmagały się w różnych konkurencjach przygotowanych przez organizatorów.
Imprezę uświetnią występy lokalnych zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach. Święto Ryby jak zawsze zwieńczy wspólna zabawa taneczna, którą poprowadzi zespół Alfa.

Imprezie towarzyszyć będzie również Zielony Piknik Podkarpacki, w ramach którego będzie można między innymi skorzystać z bezpłatnych informacji firm i instytucji, które świadczą swoje usługi dla rolników, osób fizycznych, organizacji pozarządowych czy stowarzyszeń –zainteresowanych otrzymaniem różnorodnego rodzaju wsparcia czy dofinansowania na realizację wszelakich przedsięwzięć.

Zielony Piknik Podkarpacki odbywa się każdego roku w innej gminie powiatu tarnobrzeskiego. Pierwszy odbył się w Baranowie Sandomierskim, drugi w Grębowie, a trzeci, tegoroczny będzie miał miejsce w Gorzycach.
Idee obu imprez są zbieżne, a jest nimi: promocja walorów kulinarnych, kulturalnych i gospodarczych powiatu tarnobrzeskiego, stąd obie imprezy zostały połączone, jednakże nie na stałe, bowiem w następnym roku Piknik zgodnie z tradycją, odbędzie się w innej miejscowości.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 1 w Gorzycach
Stowarzyszenie Wędkarskie „Sanna”
Koło Gospodyń Wiejskich w Motyczu Poduchownym

Współorganizatorzy:

Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie
Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu
Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach
Gastro Team i dolinasmaku.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content