Co nam dał Comenius? – spojrzenie na pierwszy rok projektu w tarnobrzeskim Hetmanie

Tego roku grupa dwunastu uczniów z naszej szkoły, Zespołu Szkół Społecznych nr 1 w Tarnobrzegu, miała możliwość wzięcia udziału w międzynarodowej wymianie, projekcie Comeniusa pod tytułem „New Ways of Living”. Mieliśmy szczęście poznania nastolatków z innych europejskich krajów, używania języka angielskiego na co dzień, przekonania się, co nas łączy, a co dzieli z naszymi rówieśnikami zza granicy, jak również po prostu spędzenia niesamowitego czasu w ciekawym miejscu!

9 marca 2013r. odbyliśmy podróż do Holandii, gdzie czekali na nas nasi projektowi partnerzy ze swoimi rodzicami. Spędziliśmy następny tydzień mieszkając w ich domach, poznając ich kulturę i tradycje, uczęszczając z nimi do szkoły i biorąc udział w rozmaitych projektach.

Do szkoły w holenderskim Zaltbommel zjechali uczniowie i ich opiekunowie z Turcji, Estonii, Rumunii i Czech, których także mieliśmy okazję poznać i przekonać się, że wcale nie różnią się tak bardzo od nas, Polaków. Konieczność używania języka angielskiego w każdej sytuacji była na początku stresująca, ale dzięki niej nabraliśmy większej pewności w posługiwaniu się nim, a niektórzy z nas zaczęli nawet w tym języku myśleć!

Wspólnie z naszymi partnerami stworzyliśmy dwudziestoczteroosobową grupę i musieliśmy nauczyć się, jak przełamać początkowe bariery językowe i kulturowe oraz jak stworzyć zgraną drużynę. Odkryliśmy jak żyją nastolatkowie w Holandii, a także odwiedziliśmy tak interesujące miejsca, jak Den Bosch czy Amsterdam.

REWIZYTA HOLENDRÓW

Miesiąc później, 7 kwietnia br, powitaliśmy naszych nowych znajomych z Holandii na warszawskim lotnisku. Pogoda zdecydowanie nam nie sprzyjała, było szaro, błotniście i zimno; na szczęście przygotowaliśmy dla naszych partnerów masę atrakcji, od gry w paintball i wycieczkę do Krakowa oraz Oświęcimia, po udział w szkolnym wiosennym koncercie.

Wizyta zagranicznych gości była wyzwaniem nie tylko dla nas, ale także dla naszych rodziców, z których wielu po raz pierwszy przyjmowało w domu obcokrajowców, a koniecznie musiało nawiązać z nimi kontakt. Całe szczęście, poradzili sobie śpiewająco. W tym czasie staraliśmy się odwdzięczyć za gościnę w Holandii, pokazując naszą kulturę, częstując tradycyjnymi potrawami i naświetlając piękną polską historię. Holendrzy mogli usłyszeć także niezwykle trudny dla nich język polski. Wymiana nie była jedynie spotkaniem nastolatków z dwóch zupełnie różnych od siebie krajów, była przede wszystkim dzieleniem się zwyczajami, muzyką i preferencjami oraz nawiązywaniem nowych przyjaźni.

CZAS NA ESTONIĘ

5 maja 2013r. rozpoczęła się ostatnia już w tym roku wymiana uczniowsko-nauczycielska z programu. Tym razem naszym celem była Estonia. A konkretnie niewielka miejscowość, Põlva, w której znajduje się nasza szkoła partnerska, gdzie, podobnie jak 2 miesiące wcześniej w Holandii, mieliśmy niepowtarzalną możliwość obcowania z lokalną kulturą kraju nam bliskiego, a jednak dalekiego. Gospodarze przygotowali intensywny program. Cała 3-dniowa wizyta wypełniona byłą atrakcyjnymi zajęciami, podczas których mieliśmy możliwość poznać bliżej kulturę i obyczaje estońskie.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że znów mogliśmy się spotkać w znanym sobie gronie – większość z nas brała już udział w poprzedniej wymianie w Holandii, więc tym razem szybko odświeżyliśmy znajomości. Ale też szybko nawiązaliśmy nowe – z uczestnikami z Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Słowacji. Estonia zaprezentowała się nam jako piękny kraj, pełen ciszy i spokoju. Põlva to urocze miasteczko o pół-wiejskim charakterze.

BEZCENNA LEKCJA

Czas wymiany był doświadczeniem trudnym, ale bardzo pouczającym. Musieliśmy sprostać barierom językowym, kulturowym i znaleźć się w nowej sytuacji, jaką było mieszkanie w domu zupełnie obcych nam ludzi. Z drugiej jednak strony otworzyliśmy się na nowe, staliśmy się bardziej tolerancyjni i niezależni. Uświadomiliśmy sobie także, że nie wszystkie stereotypy mają odzwierciedlenie w życiu, a dwa narody może zarówno wiele dzielić, jak i łączyć.

Według nas, tegoroczna wymiana uczniowska była szansą jedną na milion i mieliśmy szczęście, mogąc ją wykorzystać. Uważamy, że każdy polski nastolatek powinien mieć możliwość wzięcia udziału w tak kształtującym osobowość przedsięwzięciu.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie projektu: www.nwol.eu oraz na stronie szkoły: http://www.zss1.tarnobrzeg.pl/new/index.php?option=com_content&view=article&id=284&Itemid=187

foto: Zespół Szkół Społecznych nr 1 w Tarnobrzegu

artykuł promocyjny

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content