Sandomierz: Weekend pod znakiem Jarmarku Jagiellońskiego i Festynu Rycerskiego

Podczas minionego weekendu w Sandomierzu odbył się Jarmark Jagielloński i Festyn Rycerski. Coroczna impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców miasta jak i turystów. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miejski w Sandomierzu, Sandomierskie Centrum Kultury oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Na dwa dni sandomierski Rynek Starego Miasta zamienił się w prawdziwe miasteczko jarmarczne. Kolorowe targowisko pełne stoisk z artystycznym rękodziełem oraz kulinarnymi specjałami przyciągnęły do Sandomierza turystów z całej Polski. Regionalne potrawy w oparciu o tradycyjne przepisy zachęcały do degustacji. Można było skosztować m.in: chleba pieczonego na zakwasie, góralskich serów, wędlin oraz miodu pitnego. Były również prace wykonane z drewna, szkła, chusty z jedwabiu, ceramika, zabawki dla dzieci oraz gustowna biżuteria. Uczestnicy Jarmarku mieli również okazję wspomóc finansowo mieszkańców niemieckiej miejscowości Zeithain, poszkodowanych podczas tegorocznej powodzi. Specjalną akcję zbiórki pieniędzy dla ofiar kataklizmu zorganizowali przedstawiciele Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.

Ideą tego niezwykłego wydarzenia turystycznego jest ożywienie dawnej tradycji organizacji jarmarków na trasie Szlaku Jagiellońskiego biegnącego z Wilna przez Lublin, Sandomierz do Krakowa. W czasach nowożytnych Jarmark Jagielloński był jednym z najważniejszych wydarzeń targowych w Europie. Obecnie na stałe wpisał się w kalendarz sandomierskich imprez plenerowych i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczestniczących w nim wystawców oraz kupujących. Towarzyszący Jarmarkowi Festyn Rycerski dodatkowo przybliża historię rycerstwa polskiego, pozwala poznać jego tradycje i zwyczaje.

Jedną z atrakcji tegorocznego festynu był sobotni turniej łuczniczy, który odbył się w okolicy sandomierskiego Zamku. Wzięli w nim udział sandomierscy oraz okoliczni wojowie, rywalizujący o Wielką Nagrodę Miasta Sandomierza. Pamiątkowe upominki oraz dyplomy wręczył zwycięzcom Karol Bury Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Do najciekawszych atrakcji tegorocznej imprezy należało z pewnością widowisko historyczne, które w niedzielę na sandomierskim Rynku Starego Miasta obejrzało wielu turystów. Tym razem inscenizacja zaprezentowana przez sandomierskie rycerstwo nawiązywała do uroczystego wkroczenia na teren nadwiślańskiego grodu króla Władysława Jagiełły, Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda oraz wielkich panów Królestwa Polskiego i Litwy z okazji podpisania Unii w Horodle. Następnie odbyło się uroczyste powitanie władców, odczytanie aktu Unii Horodelskiej oraz przyjęcie 47 litewskich rodów do herbów szlachty polskiej. Ponadto publiczność mogła obejrzeć pokaz musztry paradnej oraz bojowej, a także pokaz tańców dawnych.

W programie Festynu Rycerskiego znalazł się również turniej konny z udziałem Zawiszy Czarnego z Garbowa, Powały z Tęczowa, Dobiesława z Oleśnicy i Mszczuja ze Skrzynna, zorganizowany na sandomierskim Placu Papieskim.

Uzupełnieniem części jarmarkowej imprezy były wydarzenia artystyczne. W tym celu tuż przed Ratuszem ustawiona została scena, na której wystąpiły lokalne zespoły muzyczne: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Sandomierska, Zespół Ludowy z Gorzyc oraz młodzi artyści z Sandomierskiego Studia Piosenki. Tuż po nich na Małym Rynku zaprezentowały się muzyczne legendy: zespół Sagittarius oraz Trzy Korony. W niedzielę zaś z przedstawieniem „Beczka śmiechu” wystąpił wrocławski Teatr „Na walizkach”.

foto: Ewelina Ura/UM Sandomierz
info: UM Sandomierz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
turist
9 lat temu

turnieje rycerskie, inscenizacje bitew róbcie, to podnosi atrakcyjność w tym roku nie za specjalny repertuar był tego jarmarku

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content