Nowa Dęba: Odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji 70. rocznicy Rzezi Wołyńskiej

„NIE O ZEMSTĘ, LECZ O PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY!” – tym mottem rozpoczął wystąpienie Wiesław Ordon burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba, podczas uroczystości jaka miała miejsce 11 lipca br. na Cmentarzu Komunalnym w Nowej Dębie, w 70 rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Dla uczczenia pamięci ofiar, z inicjatywy władz samorządowych na istniejącym krzyżu zamontowana została tablica upamiętniająca Polaków, którzy zginęli na Wschodzie pod koniec II wojny światowej.

Kontynuując wystąpienie burmistrz powiedział „ Stajemy dziś przy tym wojennym krzyżu, który jest także znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, wierząc, że śmierć naszych rodaków nie była nadaremna, bo możemy żyć dziś w wolnym kraju. Ale też z przekonaniem, że przed nami wiele pracy nad przywracaniem właściwego miejsca wydarzeniom sprzed 70 lat w historii Polski i Ukrainy. Odsłonięcie tablicy, które za chwilę nastąpi, to właściwy krok z naszej strony. Pamiętajmy o tym miejscu w lutym, kiedy będziemy wspominać deportacje, w kwietniu, gdy sięgamy pamięcią do Katynia, i w lipcu, miesiącu pamiętnej rzezi na Wołyniu. Niech płoną przy tej tablicy znicze pamięci, tak jak 1 września przed tablicą frontalną”.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: Wiesław Ordon burmistrz, Maria Mroczek wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, Jerzy Sudoł wicestarosta tarnobrzeski, Włodzimierz Winiarz przedstawiciel środowisk kresowych oraz przedstawiciel młodzieży.

Przy wojennym krzyżu wartę pełnili harcerze z Nowej Dęby, a przy odsłoniętej tablicy wartę zaciągnęli druhowie Honorowej Straży Wielkanocnej.

Poświęcenia odsłoniętej tablicy dokonali Proboszczowie nowodębskich parafii, którzy wraz z zebranymi polecili modlitwie zmarłych. Pod odsłoniętą tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.

foto&info: UMiG Nowa Dęba

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janek
6 lat temu

Widziałem na żywo – podobała mi się. Podobny styl jeśli chodzi o tablice pamiątkowe ma http://stankiewicz-art.pl/tablice-pamiatkowe i to się chwali, bo widać w tym sztukę