Sandomierz: Obchody 69. rocznicy „Akcji Burza” oraz bitwy pod Pielaszowem

W związku z 69. rocznicą „Akcji Burza” w minioną niedzielę w Sandomierzu odbyły się w uroczystości poświęcone I Batalionowi 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz jego żołnierzom poległym w walce z niemieckim Wehrmachtem pod Pielaszowem w dniu 30 lipca 1944 r.

Ta krwawa potyczka była realizacją szeroko zakrojonej akcji „Burza” prowadzonej przez wojska armii podziemnej. Po mobilizacji oddziałów 1 bat. 2 p. p. Legionów z placówek: Sandomierz, Wilczyce oraz Dwikozy żołnierze odmaszerowali w kierunku Pielaszowa. Tutaj na skutek utraty łączności z innymi oddziałami grupa „Swojaka” została otoczona przez Niemców. Podczas stoczonej bitwy prowadzonej przez oddziały AK zginęło 50 polskich żołnierzy. Nie powiódł się natomiast zamiar zdobycia przez partyzantów Sandomierza. Hitlerowcy obawiając się oskrzydlenia przez Armię Czerwoną, opuścili nadwiślańskie miasto, dzięki czemu nie zostało ono zniszczone.

W uroczystych obchodach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, kombatanci, delegacje sandomierskich instytucji oraz mieszkańcy miasta. W imieniu Jerzego Borowskiego Burmistrza Sandomierza miejski samorząd reprezentowała dr Ewa Kondek Zastępca Burmistrza.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe zainaugurowała uroczysta Msza Święta odprawiona w Kościele p. w. Św. Józefa w Sandomierzu. Dalsza część obchodów odbyła się na Cmentarzu Katedralnym, przed mogiłą poległych żołnierzy AK. O ich wielkim poświęceniu oraz konieczności pamięci o ich bohaterskich czynach mówiła w swoim przemówieniu dr Ewa Kondek Zastępca Burmistrza Sandomierza:

– Dziś – po 69 latach od pamiętnych, krwawych wydarzeń – spotykamy się, jak co roku, w tym szczególnym miejscu, przed grobami poległych młodych Sandomierzan, żołnierzy AK, którzy za naszą wolną Ojczyznę bez wahania oddali swe życie. Pragniemy skłonić przed nimi głowy, oddać hołd i wyrazić dziękczynienie za Ich patriotyczną postawę.

– Przyrzekamy, że wartości narodowe i chrześcijańskie stanowić będą nadal podstawę patriotycznego wychowania kolejnych pokoleń młodych Polaków – godnych następców żołnierzy 2 p. p. Leg AK, którzy dobrze znają bezcenną wartość słów WOLNOŚĆ, BÓG, HONOR i OJCZYZNA. Pamięć o żołnierzach Armii Krajowej nigdy nie zaginie na polskiej ziemi – dodała w swoim wystąpieniu Ewa Kondek.

Następnie Tomasz Kowal, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianium, zarecytował wiersz autorstwa Zbigniewa Kabaty ps. „Bobo”, partyzanta z legendarnego oddziału „Jędrusie”, mieszkającego obecnie w Kanadzie.

Głos zabrał również jeden z zaproszonych gości – Jan Lasota, ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Pielaszowem. Wspominał on tragiczne wydarzenia sprzed 69 lat, ale także apelował do współczesnych, aby potrafili uszanować z trudem wywalczoną i okupioną ofiarami wolność. Następnie jeden z kombatantów por. Marian Piasta ps. „Hultaj” przytoczył słowa nieoficjalnego hymnu Armii Krajowej autorstwa prof. Zbigniewa Kabaty.

Uroczystości patriotyczne na Cmentarzu Katedralnym w Sandomierzu zakończył apel poległych oraz ceremonia złożenia wieńców na mogile poległych żołnierzy.

źródło: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura/ UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content