Ponad 17 tys. pierogów ulepiono z okazji tegorocznej “Pierogarni” (fotoreportaż oraz video HD)

Około 17 tys.500 pierogów ulepiły przedstawicielki 17 sołectw z okazji 6. edycji festynu rekreacyjno-kulturalnego “Pierogarnia”. Niedzielną imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Aktywnej Społeczności w Świniarach Starych, przy wsparciu gminy Łoniów i Powiatu Sandomierskiego.

Wydarzenie ma jeden podstawowy cel, podtrzymanie tradycji kulinarnych ziemi łoniowskiej. Na apel organizatorów odpowiedziało aż 17 sołectw, których przedstawicielki przygotowały smaczne pierożki. W tym roku dominowały tradycyjne ruskie, z mięsem, z kapustą i grzybami, na słodko z truskawkami i jagodami, czy mniej popularne, z serem żółtym czy z dziczyzną.
W trakcie imprezy odbył się również konkurs w rzucie wałkiem do ciasta. W rywalizacji indywidualnej bezkonkurencyjny był Roman Gołębiowski, który rzucając wałkiem na odległość 10,80m ustanowił nowy rekord gminy. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowali się Wojciech Gołębiowski (10,28m) i Dariusz Przyłucki (10,22m). W rywalizacji rodzin zwyciężyli Gołębiowscy z wynikiem 25,07m, przed Maleckimi (21,85) i Reczkami (19.81m).

Tradycyjnie „Pierogarnia” odbywa się w czerwcu, miesiącu „aktywnych społeczności”. W tym roku, ze względu na organizację przez gminę Łoniów powiatowych dożynek, imprezę połączono z obchodami święta plonów.

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

foto: Piotr Chmiel

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rasta
9 lat temu

genialny pomysł z tymi pierogami – podoba mi się

smakosz pierogów
9 lat temu

Pomysł rewelacyjny, tylko komu w Tbg będzie się chciało lepić pierożki? Zarząd osiedla? 😀 Łatwiej ugotować 420 litrów zupki.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content