Pielgrzymowali do Sulisławic (zdjęcia)

Z okazji 100 lecie koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej w Sulisławicach w miniony weekend do sanktuarium przybyli pielgrzymi z całej Polski. Sto lat temu w Sulisławicach odbył się odpust ustanowiony przez papieża Piusa X z okazji koronacji obrazu. W samym dniu koronacji, 8 września 1913 roku do sanktuarium przyjechało około 200 tysięcy osób.

Wśród pielgrzymów nie mogło zabraknąć mieszkańców regionu, którzy przybyli m.in. z Sandomierza, Samborca, czy z Łoniowa, gdzie tradycja pielgrzymowania do Sulisławic trwa od 167 lat. W tym roku z Łoniowa przybyła grupa licząca ponad 1000 pielgrzymów, prowadzona przez proboszcza łoniowskiej parafii, księdza Stanisława Zarębę.

Sulisławice, zwane „sandomierską Częstochową”, są miejscem pielgrzymek wiernych diecezji od połowy XVII w. Obraz Matki Bożej Bolesnej z Sulisławic przedstawia Matkę Boską podtrzymującą i opłakującą cierpiącego Chrystusa. Wizerunek malowany temperą na desce o kredowym podkładzie, datowany na drugą połowę XV wieku, należy do zabytków malarstwa gotyckiego – szkoły sądeckiej.

Obraz o wymiarach 22 na 22 cm był wieczkiem bursy podróżnej – drewnianej skrzyneczki na naczynia liturgiczne – używanej przez kapelana podczas mszy polowych oraz wizyt u chorych i rannych na polach bitew. Wizerunek przywiozła do pobliskiej Ruszczy ok. 1610 r. po wojnie polsko-rosyjskiej branka miejscowego dziedzica, córka popa Dorota Ogrufina. Wydana za mąż za kościelnego z Sulisławic, przekazała obraz tutejszemu kościołowi. Umieszczony w głównym ołtarzu obraz zasłynął niezwykłymi łaskami i cudami – m.in. uzdrowieniami. W 1940 r. skradziono korony i wota obrazu, ale wizerunek ocalał. W latach 1989-1990 obraz został poddany gruntownej konserwacji. Uroczystość rekoronacji wizerunku Matki Boskiej Sulisławskiej miała miejsce w 1991 r. Jesienią 1992 r. obraz skradziono. Po bezowocnych poszukiwaniach postanowiono, że miejsce wizerunku zastąpi jego kopia – którą także uwieńczono koronami.

W marcu 1994 r. nieznany mężczyzna oddał skradziony oryginał obrazu księdzu z warszawskiej parafii św. Barbary na Koszykach. Uroczystą intronizacja obrazu do sulisławskiej świątyni nastąpiła we wrześniu tego samego roku – obraz ukoronowano po raz trzeci.

foto&info: Piotr Chmiel

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x