W Skopaniu odsłonięto pomnik ku czci poległych podczas II wojny światowej

Uroczystość poświęcenia pomnika ku czci mieszkańców Skopania poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej odbyła się w minioną niedzielę. Pomysłodawcą budowy pomnika oraz inicjatorem powstania społecznego komitetu budowy pomnika był w 2009 roku obecny sołtys Skopania Eugeniusz Ślęzak.

Budowa pomnika została sfinansowana ze środków Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu i Urzędu Miasta i Gminy w Baranowie Sandomierskim. Bryłę pomnika wykonał jego projektant – Józef Nowak a otoczenie pomnika uporządkowali i upiększyli mieszkańcy Skopania oraz pracownicy grupy robót publicznych urzędu miasta i gminy w Baranowie Sandomierskim.

Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą. W wygłoszonej homilii ks. prałat Wiesław Gucwa nawiązał do wydarzeń z czasów wojny, przypomniał o ofiarach jakie ponosili ówcześni mieszkańcy Skopania i wzywał do umiłowania Ojczyzny także we współczesnych czasach. Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele władz powiatowych, gminnych i sołeckich. Po poświęceniu pomnika delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze pamięci. Rys historyczny dotyczący wydarzeń z okresu II wojny światowej przygotował Przemysław Burghardt z tarnobrzeskiego osiedla Ocice.

foto&info: Starostwo Powiatowe

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x