Tarnobrzeg: Wojewoda podsumowała program „Maluch”

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska odwiedziła Żłobek Miejski w Tarnobrzegu, który powstał dzięki dofinansowaniu z programu „Maluch”.

Wojewoda podsumowała dotychczasowe edycje resortowego programu „Maluch”, realizowane w województwie podkarpackim. Jego efektem jest ponad 1600 miejsc opieki dla dzieci do lat trzech. Łączna kwota dotacji wynosi prawie 9 mln zł. Wojewoda podkreśliła, że program był odpowiedzią na zapotrzebowanie, a w kolejnych edycjach uwzględniał również głosy samorządowców. Z czasem program pozwalał na pozyskanie dotacji nie tylko na tworzenie nowych miejsc opieki, ale także na ich funkcjonowanie. Ostania edycja poszerzyła katalog podmiotów, które mogą skorzystać z „Malucha” o osoby prywatne, fundacje czy stowarzyszenia.

Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska zaznaczyła, że dzięki stworzeniu tak wielu miejsc opieki w różnych miejscowościach regionu, matki miały możliwość powrotu do pracy. Jako przykład efektywnego wykorzystania dotacji wskazała Żłobek Miejski w Tarnobrzegu przy ul. Dektuowskiego.

PONAD 1,6 MLN DOTACJI DLA TARNOBRZEGA

Jest to jedna z pierwszych placówek opieki nad dziećmi do lat trzech, która powstała dzięki dofinansowaniu z resortowego programu „Maluch”. Żłobek rozpoczął działalność w styczniu 2012 r. Miasto Tarnobrzeg sięgnęło po dotację po raz pierwszy w 2011 r., wówczas na adaptację budynku pod utworzenie żłobka. Potem, w kolejnych edycjach programu, pozyskało dofinansowanie na funkcjonowanie istniejących miejsc. Żłobek dysponuje 80 miejscami w czterech grupach dla dzieci w wieku od 5 miesiąca życia do 3 lat, dostosowanymi również dla dzieci niepełnosprawnych. Obecnie z opieki korzysta 74 maluchów.

Prezydent Tarnobrzega Robert Mastalerz podkreślił, że gdyby nie dotacja z programu „Maluch” żłobek z pewnością nie zostałby utworzony. Na stworzenie nowych miejsc w żłobku i funkcjonowanie pozyskano w sumie 1,3 mln zł dotacji. Ale to nie jedyne miejsce opieki nad najmłodszymi dziećmi w Tarnobrzegu. Dofinansowanie miejsc opieki dla dzieci do lat trzech w latach 2011-2013 wyniosło 1,8 mln zł, w tym dla gminy łącznie była kwota 1,6 mln zł, zaś dla osób fizycznych i innych podmiotów – ponad 180 tys. zł. Do końca 2013 r. w mieście ma funkcjonować 302 miejsca opieki.

foto&info: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x