18-20.10 (piątek – niedziela) Festiwal Łagodności, w Sandomierzu

Koncertem Renaty Przemyk rozpocznie się tegoroczny Festiwal Łagodności w Sandomierzu. Artystka wystąpi w programie autorskim, w wersji akustycznej. „Bezalkoholowa uczta z piosenką” rozpocznie się w piątek 18 października i potrwa do niedzieli 20 października. Bilety do nabycia codziennie w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20, tel. 15 644 61 05), lub przed koncertem.

Program Festiwalu Łagodności 2013:

18 października, Dom Katolicki, godz. 19.00 Renata Przemyk – Akustik Trio, program autorski, wstęp 25 zł

Renata Przemyk to artystka niezwykła, od lat podążająca własną drogą, nie poddająca się zewnętrznym wpływom. Jej twórczość jest niebanalna, melodyjna i błyskotliwie zaaranżowana, dodatkowo jej piosenki nacechowane są rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem.
Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1989, na XXV Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, gdzie zdobyła Grand Prix i nagrodę dziennikarzy. Przez rok śpiewała w zespole Ya Hozna. Po rozstaniu z zespołem w listopadzie 1990 r. rozpoczęła karierę solową. Zapraszana była na wiele ważnych festiwali piosenki, m.in. do Opola, Jarocina, Wrocławia i Sopotu.
Nagrała dziesięć płyt, w tym jedną z muzyką do spektaklu teatralnego Balladyna w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Większość z jej płyt zdobyła tytuł: złotej płyty. W 2003 wydała album z największymi przebojami (m.in. „Babę zesłał Bóg”, „Protest Dance”, „Ostatni z zielonych”, „Zero”, „Bo jeśli tak ma być”), podsumowujący jej dotychczasową karierę.
Artystka wielokrotnie koncertowała w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, USA). Od niemal 20 lat współpracuje z Anną Saraniecką, która jest autorką tekstów jej piosenek oraz menedżerem.
W 2008 zadebiutowała jako aktorka teatralna rolą Hortensji w spektaklu „Terapia Jonasza” w chorzowskim Teatrze Rozrywki (reż. Jacek Bończyk), w 2009 można oglądać ją w roli Meksykanki w przedstawieniu „Tramwaj zwany pożądaniem” (reż. Dariusz Starczewski). Skomponowała również muzykę do songów w spektaklu Freda Apke – „Odjazd”.
W 2009 roku Renata Przemyk założyła akustyczne trio o nazwie Acoustic Trio. Nowy projekt zakłada więcej improwizacji podczas koncertów. W repertuarze Acoustic Trio znajdują się kameralne, wyciszone, melancholijne utwory artystki.

19 października, Dom Katolicki, godz. 19.00, Monika Borzym z zespołem, wstęp 20 zł

Monikę Borzym po raz pierwszy można było usłyszeć w Sali Kongresowej podczas Jazz Jamboree 2009. Miała wówczas 19 lat i była jedyną z zaproszonych przez Michała Urbaniaka kobiet, jedynym gościem z Polski. Kiedy wyszła na scenę zaśpiewać podczas koncertu „Miles of Blue” już po pierwszych dźwiękach skoncentrowała na sobie uwagę wszystkich.
Jej muzyczna droga rozpoczęła się bardzo świadomie od klasy fortepianu w Szkole Muzycznej. Kolejne etapy to Z.P.S.M im. Fryderyka Chopina w Warszawie a później podróż za ocean. Ten moment zadecydował o zmianie instrumentu z fortepianu na własny głos.
Po powrocie do Polski kontynuowała edukację wokalną w szkole muzycznej wtapiając się równocześnie w scenę jazzową.
W 2008 roku otrzymała stypendium w jednej z najbardziej znanych szkół jazzowych – University of Miami Frost School of Music. Dwa lata później, po podpisaniu kontraktu nagrała swoją pierwszą płytę. Nad produkcją płyty w Nowym Jorku czuwał Matt Pierson – jeden z najbardziej znanych producentów z kręgu jazzu i muzyki filmowej.
Dzisiaj Monika jest nadal stypendystką na Uniwersytecie w Stanach a swoją pasję realizuje zarówno w Polsce jak i za oceanem.

20 października, Kościół Św. Jakuba, godz. 20.00, Violetta Brzezińska z zespołem, wstęp wolny

Violetta Brzezińska to jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek młodego pokolenia. Po raz pierwszy zaprezentowała się w telewizyjnym programie „Szansa na sukces”, który zwyciężyła brawurowo wykonując piosenkę z repertuaru Alicji Majewskiej pt.: „Jeszcze się tam żagiel bieli”. Jako laureatka „Szansy na sukces” wystąpiła w koncercie „Debiuty” na KFPP w Opolu w 1995 r., gdzie otrzymała nagrodę główną im. Anny Jantar.
W 2001 roku otrzymała I nagrodę dla najlepszej wokalistki na Festiwalu Młodych Talentów w Rawie Mazowieckiej, gdzie występowała z zespołem STAWY JANA z Łodzi. W tym samym roku otrzymała wyróżnienie na II Przeglądzie Jazzowym w Łodzi występując z zespołem TDI.
W roku 2000 została solistką zespołu SARUEL, z którym nagrała kilka płyt, zarówno studyjnych jak i live, koncertowała w różnych miastach Polski, a także dwukrotnie w Italii.
Współpracowała ponadto z zespołem 40 i 30/70, gościnnie zaśpiewała z popularnym brytyjskim artystą Chrisem de Burgh, ponadto z Januszem Bigdą, Krzysztofem Krawczykiem, Krzesimirem Dębskim, Piotrem Rubikiem, Mariuszem Czajką, Magdą Anioł, a także z zespołami: Full Power Spirit, Triquetrą, chórem Voce Angeli, TGD, De Mono.
Wraz z kanadyjskim muzykiem, wokalistą Davidem Mc Donaldem oraz zespołem Viola i New Day odbyła trasę koncertową po Niemczech (Wuppertal, Dusseldorf, Kolonia) w ramach obchodów World Youth’s Days, a także po Polsce.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miejski w Sandomierzu oraz Sandomierskie Centrum Kultury. Festiwal jest finansowany ze środków przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Profilaktyki Narkomanii w Sandomierzu na 2013 rok.

foto główne: Anna Hanke

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content