Pracownia rzeźby, studio fotograficzne, Izba Pamięci – nowe propozycje nowodębskiego ośrodka kultury

Już niedługo w nowodębskim SOK-u udostępnione zostaną nowo-wyremontowane pomieszczenia, m.in. pod pracownię rzeźby, Izbę Pamięci oraz planowane studio fotograficzne. Koszt całkowity działań projektu to 78962,47 zł, z czego wysokość dofinansowania ze środków unijnych wynosi 54567,56 zł co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych do dofinansowania czyli maksymalną dostępną pulę.

Lokalizacja nowych pomieszczeń znajduje się w kondygnacji piwnic w północnej części budynku SOK przy ul. Żeromskiego.
– Staram się cały czas poszerzać ofertę kulturalną SOK i mimo, że po remoncie budynku przez Gminę zyskaliśmy eleganckie i nowoczesne pomieszczenia, to ze względu na ilość prowadzonych zajęć od roku brakuje miejsca do wprowadzenia kolejnych – informuje dyrektor SOK Krystian Rzemień. – Dlatego zdecydowałem, że pomieszczenia piwniczne trzeba wykorzystać. By pozyskać pieniądze na ich remont, adaptację i wyposażenie, napisałem projekt by zdobyć środki unijne na realizację tego celu – dodaje.

W ramach prac w pomieszczeniach zostanie wykonana wentylacja mechaniczna. Efektem prac wykończeniowych będą wypoziomowane posadzki i położone płytki, otynkowane i pomalowane ściany oraz wymieniona stolarka drzwiowa. W części pomieszczeń zostaną wyburzone ściany działowe, co wpłynie na ich powiększenie. Projekt przewiduje też zakup 9 gablot wystawienniczych.

Po zakończeniu inwestycji w oddanych pomieszczeniach prowadzone będą zajęcia rzeźbiarskie, część zajęć fotograficznych a być może także zajęcia modelarskie. W planach jest stworzenie tam profesjonalnego studia fotograficznego, gdzie mieszkańcy Gminy Nowa Dęba zdobywaliby szlify w dziedzinie fotografii pod okiem profesjonalistów.

Największa część pomieszczeń zostanie przeznaczona pod Izbę Pamięci prowadzoną przez SOK wspólnie z Nowodębskim Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym. – Ta inwestycja da nowe możliwości ekspozycyjne dla naszych zbiorów, których ze względu na brak możliwości lokalowych nie mogliśmy dotąd udostępniać – mówi wicestarosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, a prywatnie pomysłodawca i prekursor działalności Izby Pamięci w Nowej Dębie.

Pomieszczenia będą mogły być wykorzystane również przez nowodębskie zespoły amatorskie do szlifowania swojego warsztatu muzycznego. Planowane otwarcie inwestycji to końcówka pierwszego kwartału 2014 roku. – Chcielibyśmy, by do tego czasu była gotowa pełna aranżacja Izby Pamięci w jej nowej lokalizacji – dodaje Krystian Rzemień. Dodatkowym atutem będzie możliwość bezpłatnego skorzystania z punktu dostępu do Internetu.

Koszt całkowity działań projektu to 78962,47 zł, z czego wysokość dofinansowania ze środków unijnych wynosi 54567,56 zł co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych do dofinansowania czyli maksymalną dostępną pulę. Pieniądze na inwestycję są już na koncie SOK, bowiem projekt został złożony za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej Puszczy Sandomierskiej w ramach Środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa”, co dało możliwość ubiegania się o zaliczkowanie finansowania.

Realizacja operacji stanowi ostatni etap zadania „Przebudowa i termomodernizacja budynku SOK w Nowej Dębie” ujętego w „Lokalnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Nowa Dęba na lata 2007-2013”. W ramach tego zadania Gmina Nowa Dęba wykonała w latach 2008-2009 dokumentację dotyczącą termomodernizacji budynku, w roku 2010 została przeprowadzona termomodernizacja a w latach 2010-2011 dokonano przebudowy i adaptacji budynku w zakresie parteru i pierwszego piętra. Obecna operacja dotyczy sfinalizowania zadania w obrębie piwnic budynku z wejściem usytuowanym od strony północnej, o łącznej powierzchni pomieszczeń ponad 200m2.

foto&info: Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content