Siarkopol przejęty przez Azoty

Jedyna na świecie kopalnia siarki stała się formalnie własnością Grupy Azoty. Transakcja o wartości 320 mln zł jest największą w prywatyzacji branżowej od listopada 2011 r. Azoty zobowiązały się zainwestować w Siarkopol 30 mln zł.

Skarb Państwa przekazał Grupie Azoty SA odcinek zbiorowy akcji. Był to ostatni etap sprzedaży 4.675.000 akcji Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” SA w Grzybowie (85% kapitału zakładowego). Wartość transakcji to 320 003 750 zł.

– Udało nam się znaleźć dobrego inwestora dla spółki z dużym potencjałem. To nasza największa transakcja branżowa od listopada 2011 r. – powiedział Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu Państwa.

Grupa Azoty to drugi w Unii Europejskiej producent nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Siarkopol to jedyne na świecie przedsiębiorstwo prowadzące kopalniane wydobycie siarki i jeden z głównych eksporterów województwa świętokrzyskiego. Eksport (m.in. do krajów Afryki Północnej, Austrii, Niemiec i w kilkunastu innych państw) stanowi około 80 proc. obrotów rocznych spółki.

– Dzięki naszym kompetencjom handlowym grzybowski Siarkopol może liczyć na nowe eksportowe rynki zbytu dla swoich produktów. Zadeklarowaliśmy również realizację inwestycji w Siarkopolu za 30 mln zł. Najważniejszymi zadaniami inwestycyjnymi, na których chcemy się skupić będzie ustabilizowanie wydobycia siarki oraz zwiększenie poziomu i jakości jej granulacji – powiedział Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty.

Proces prywatyzacji KiZChS „Siarkopol” S.A. prowadzony był w trybie art. 33 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2013, poz. 216), tj. negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia. 30 października br. zgodę na transakcję wyraził Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

info: www.msp.gov.pl

foto: www.siarkopol.eu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x