Zanim zasiedli do stołu obmyli twarz w cebrzyku. 38. Lasowiacka Wigilia w Baranowie Sandomierskim (fotoreportaż)

Zespół Obrzędowy Lasowiaczki wraz pracownikami Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Baranowie Sandomierskim przygotował 38. „Wigilię Lasowiacką”. To cykliczne wydarzenie jest nie tylko spotkaniem wielu osób, to przede wszystkim powrót do przeszłości i możliwość poznania wierzeń i obrzędów, które jeszcze ponad 100 lat temu ceremoniowali Lasowiacy.

 – Pierwsze spotkania organizowaliśmy w małym gronie, u strażoków, czasami u księdza. Od kilkunastu lat spotykamy się w domu kultury – wspomina Anna Rzeszut.

Zgodnie z dawną tradycją do kolacji wigilijnej nie można było zasiąść nie umywszy się w cebrzyku, do którego gospodarz domu wrzucał grosz na szczęście. Wszyscy zaproszeni, musieli dokonać symbolicznego obmycia twarzy.
Podczas spotkania, zgodnie z naszą polską tradycją wszyscy przełamali się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. Wieczór wypełniło wspólne kolędowanie.

Wigilia Lasowiacka to jedno z niewielu spotkań przedświątecznych, na którym można zakosztować wigilijnych potraw robionych według dawnych, tradycyjnych receptur Wszystkie potrawy zostały przygotowane pod bacznym okiem Anny Rzeszut, w ich przyrządzaniu pomagały członkinie zespołu oraz pracownicy MGOK-u.

tekst&foto: Tomasz Młyniec

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x