Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Tarnobrzega po raz trzeci (fotoreportaż oraz video HD)

Już po raz trzeci w Tarnobrzegu odbyła się akcja “Orszak Trzech Króli”. Grupy orszakowe z trzech tarnobrzeskich parafii spotkały się na Placu Bartosza Głowackiego by wspólnie pomodlić się i kolędować. W Polsce Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami około 180 miast.

Organizatorami wydarzenia byli: tarnobrzeskie szkoły katolickie, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich “Fortis” w Tarnobrzegu, tarnobrzeskie parafie, Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu oraz organizacja Rycerze Kolumba.

Święto Trzech Króli kończy trwające od wigilii obchody święta Bożego Narodzenia i rozpoczyna karnawał, który potrwa aż do Wielkiego Postu.

**********

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się tam król żydowski. Mędrcy odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon oraz złożyli dary: Kacper ofiarował kadzidło – symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. W średniowieczu mędrców lub magów ze Wschodu zaczęto nazywać trzema królami. Ich imiona zaś pojawiły się dopiero w VIII wieku. Nie ma pewności co do miejsca skąd przybyli trzej królowie, ówcześnie Wschodem nazywano bowiem obszar Arabii, Mezopotamii i Persji.

Od przełomu XV i XVI wieku 6 stycznia poświęca się złoto i kadzidło, poświęcenie kredy zaś wprowadzono w XVIII wieku. Zgodnie z tradycją tego dnia pisze się kredą na drzwiach domów litery K+M+B. Litery te nie odnoszą się jednak wbrew obiegowej opinii do imion trzech króli lecz pochodzą od pierwszych liter łacińskiego zdania: “Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi ten dom) lub “Christus Multorum Benefactor” (“Chrystus Dobroczyńcą Wielu”).

video: Agnieszka Nycz

foto: Piotr Morawski

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dario
7 lat temu

W tekscie jest błąd. Na drzwiach należy pisać: C+M+B 2014

patrowicz
7 lat temu
Reply to  dario

Ładnie to naprawdę wyglądało
Mariusz Patrowicz

Kizia Mizia
7 lat temu

Nie ma nadziej dla tego społeczeństwa! Na sztandarach Bóg, Honor, Ojczyzna a w realu kasa, dziwki i wóda.

Alina
7 lat temu

cudnie śpiwajom

Killer
7 lat temu

Ludzie wy sobie jaja robicie a nikt nie napisze wprost, że takie spędy dla ciemnogrodu uwsteczniają Tarnobrzeg o co najmniej 100 lat.
Nie dość, że jest szaro-buro na mieście to jeszcze takie buraczane imprezy. Wystarczy spojrzeć na te odziane w skóropodobne kurtki ryje i posłuchać tego zawodzenia żeby zwrócić obiad.
Zróbcie Q coś na poziomie żeby człowiek nie czuł wstytu a nie te gminne jasełka dla upośledzonych światopogladowo. Michałowi ktoś musi w końcu uświadomiść, że takimi inicjatywami ośmiesza miasto !!! Nie dość, że wystawił tarczę antyrakietową przy Lidlu z której śmieje się cała Polska to organizuje procesje dla moherów. Teraz po mieście latają jełopy w kartonowych koronach z dzidami i szmatami nadzianymi na kij i burczą pod nosem, że spalą Tuska.

Pawel
7 lat temu
Reply to  Killer

Myślenie typu „bo się ludzie śmiejo” jest właśnie taką oznaką ciemnogrodu. Gratuluję kompleksów! 😉
W ogóle to cały Twój tekst jest taki jakiś autobiograficzny.

Satanismus
7 lat temu
Reply to  Pawel

Pawel
nie napisałes czy ci się widzi tarcza przy Lidlu? zapomiałeś o tej konstrukcji czy może światło pryzmatu tak cię oślepiło?

p
7 lat temu
Reply to  Killer

no szkoda, ze np pedały nie zogranizowały sobie przemarszu, wtedy byłoby kolorowo i tak nowocześnie a tymczasem jesień średniowiecza w TBG za sprawą tego poprzebieranego plebsu.

Kizia Mizia
7 lat temu
Reply to  p

Pawełku a skąd masz pewność, że ci Dee Jay’e na ołtarzu nie byli tęczowi? To by zrujnowało twoją teorię na temat Polski dla Polaków. Podejrzewam, że robisz zakupy w Jędrusiu.

Tadeusz
7 lat temu

nie narzekajcie bo w końcu Tarnobrzeg ma swój Kato Ku Klux Klan na toruńskim poziomie.

Jarek
7 lat temu

widać, że Norbiemu zależy ne reelekcji skoro pcha się na kościelny świecznik jak ćma do ogniska

Pitera
7 lat temu

przeglądając zdjęcia nasuwa mi się jedno – ŻENUŁA!

Kizia Mizia
7 lat temu

foto 41 i 68 – kwiat młodzieży

Piotr
7 lat temu

Natanek by tego nie spłodził

Satanismus
7 lat temu
Reply to  Piotr
Mariusz K.
7 lat temu

Kazali im to poszli bo inaczej nie wypadało. Być może pewna część poszła bo chciała. Po co takie pokazówki? Dziś pokazują jacy to z nich zacni katolicy a jutro już napierd… na wszystkich i wszystko co na pewno nie jest zgodne z naukami Jezusa. Dlatego ja i dużo moich znajomych odwróciło się od kościoła i nie chcemy mieć z tą organizacją nic wspólnego.

Kizia Mizia
7 lat temu

Pawełku a skąd masz pewność, że ci Dee Jay’e na ołtarzu nie byli tęczowi? To by zrujnowało twoją teorię na temat Polski dla Polaków. Podejrzewam, że robisz zakupy w Jędusiu.

Satanismus
7 lat temu

żadam od Magistratu przywrócenia imprez z lwami w roli głównej !

kris
7 lat temu

Bardzo się cieszę, że Orszak nabiera rozpędu i przychodzi na niego coraz więcej ludzi. TAK trzymać, a powyższe komentarze wynikają raczej z kompleksów ludzi, którzy nic nie potrafią zorganizować, a jedynie są mocni w stukaniu w klawiaturę

function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content