Tarnobrzeg: Muzeum Historyczne piewcą miejskiej historii

Dużo zmian w funkcjonowaniu Muzeum Historycznego miasta Tarnobrzega mieszczącego się w Zamku w Dzikowie i  Spichlerzu zapowiedział nowy dyrektor placówki, Tadeusz Zych. Wydarzenia planowane na rok 2014 r mają przede wszystkim nawiązywać do historii i kultury miasta.

– Tarnobrzeski Kalendarz Historyczny, to robocza nazwa projektu dzięki któremu placówka będzie reagować na wydarzenia które są istotne i mocno związane z historią miasta – mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Tadeusz Zych.

Lutowe wydarzenie związane będzie z powołaniem w 1942 roku Armii Krajowej, której dzieje będą przedstawione w kontekście funkcjonowania AK na terenie miasta. Marzec, to przypomnienie o tarnobrzeżanach – żołnierzach wyklętych, kwiecień – papieski Tarnobrzeg, czyli kanonizacja papieża Jana Pawła II w kontekście jego związków z Tarnobrzegiem oraz obchody 220 rocznicy Bitwy pod Racławicami i sylwetka jednego z bohaterów bitwy – Bartosza Głowackiego.

Sierpień poświęcony będzie pamięci tarnobrzeżan który wzięli udział w Powstaniu Warszawskim, kolejny miesiąc to Tarnobrzeski Wrzesień nawiązujący do września 1939 roku, zaś w październiku odbędzie się dzień pamięci o zagładzie żydów tarnobrzeskich. Koniec roku to przypadająca na listopad rocznica Konfederacji Dzikowskiej zaś miesiąc grudzień ma nawiązywać do historii siarkowej miasta.

Powołana w muzeum Rada Stypendialna będzie również rokrocznie przyznawać nagrodę imienia Michała Marczaka osobie, która działa na rzecz rozwoju historii i kultury lokalnej.

WYDARZENIA CYKLICZNE

Dzikowski Festiwal Nalewek, koncerty młodzieży ze szkoły muzycznej, które odbywać się będą od maja br co drugą niedzielę w parku, Dzikowska majówka dla tarnobrzeskich rodzin, obchody rocznic wydarzeń państwowych, spotkania z wybitnymi przedstawicielami literatury – to część cyklicznych imprez zaplanowanych przez dyrekcję muzeum, które ma również rozszerzyć działalność edukacyjną, organizując nie tylko lekcje historii ale również sztuki i przyrody.

– Chcemy aby każdy rok kończył się wydaniem rocznika, którego roboczy tytuł brzmi „Dzikowiana” – mówił dyrektor Zych. – Rocznik o charakterze popularno- naukowym, prezentował będzie nie tylko działalność muzeum w określonym roku, zawierać będzie również teksty związane z historią miasta – dodał.

WYSTAWY CZASOWE

Część wystaw czasowych, które będzie można zobaczyć w 2014 r w muzeum, również nawiązywać będzie do historii miasta.
– W kwietniu chcemy otworzyć wystawę którą roboczo zatytułowaliśmy „Tarnobrzeg w czasie wielkiej wojny” – wyjaśniał dyrektor dodając, iż wystawa ma za zadanie spojrzenie na II wojnę światową przez pryzmat lokalny ukazanie, jak wojna wyglądała na terenie miasta.

Jesienią zaplanowano dwie wystawy pod wspólną nazwą „Dwie wolności ’44 i ’89”. Pierwsza z nich nawiązywać będzie do końca okupacji niemieckiej Tarnobrzega i nadejścia nowego systemu i nowej władzy, druga zaś ukarze kres PRL-u i narodziny III Rzeczypospolitej w mieście.

Na grudzień planowane zaś jest otwarcie wystawy poświęconej historii tarnobrzeskich Dominikanów w kontekście ich służby na rzecz miasta i mieszkańców. Wystawa ta ma również pokazać tę stronę życia zakonników, która na co dzień nie jest znana, zamknięta klauzulą.

DZIAŁALNOŚĆ KOMERCYJNA

Od maja br., dyrektor planuje uruchomienie kawiarenki na tarasie, prowadzonej przez firmę zewnętrzną, chętni będą mogli wynająć sale na różne uroczystości, za kwotę 500 zł będzie można wziąć ślub w kaplicy zamkowej. Planowana jest również organizacja Dzikowskiego Balu Charytatywnego, z którego dochód przeznaczony będzie na wybrane wydarzenie związane z działalnością muzeum.

Od stycznia br. placówka jest dostępna dla zwiedzających również w soboty, (w godzinach 12-16) , wprowadzono również bilet rodzinny.

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pająk
7 lat temu

To będzie się działo… większość spragnionych na pewno zainteresuje Dzikowski Festiwal Nalewek 😀

cv
7 lat temu

Ludzie i wy w to wszystko wierzycie? Pan dyrektor już dał sie poznac jako wybitny piewca historii – wiceprezydent miasta i nauczyciel w LO! Robotny ponoć to on nie był i co zmieniło się? Panie prezydencie ale pan zamienił, no i jeszcze chwila do wyborów a strzeli panu bramkę tylko patrzeć!!!

zasd
7 lat temu

już nie wspomnę o tych paru etatach, które zajmował wcześniej, ale co tam przecież to fachowiec piersza klasa, tylko czy przy takim bezrobociu stać nas na takie coś? nie lepiej zatrudnić trzy osoby zamiast jednej, a tę jedną, która musi żryć jak świnia wysłać za granicę,niech tam zarabia na drugi żołądek, trzeba ukrucić podwójne etaty w godzinach jednego etatu.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x