Koncert zespołu „Chanajki” zainaugurował tegoroczne obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu w Sandomierzu

Sandomierskie obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu zapoczątkował koncert zespołu klezmerskiego „Chanajki”, który odbył się w minioną niedzielę w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego w Sandomierzu. Udział w niedzielnym koncercie był wyjątkową szansą na spotkanie z ciągle żywą kulturą żydowską.

Chanajki Klezmer Band to formacja klezmerska związana z Białymstokiem, powstała z fascynacji utworami granymi przez klezmerów i dla ocalenia od zapomnienia muzyki, pieśni jidysz i kompozycji związanych z żydowskimi twórcami z terenu Podlasia, a szczególnie Białegostoku. Wielokulturowość tego regionu zainspirowała grupę do poszukiwań własnego brzmienia, mającego korzenie w tradycyjnej muzyce żydowskiej. W ich utworach można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie, a także związane z folklorem białoruskim. Grupa dążąc do uzyskania oryginalnego brzmienia od początku nie obawiała się sięgnąć po improwizację i zabawę stylem w charakterze folkowym. W swoich poszukiwaniach korzystała z najlepszych źródeł.

W ciągu ostatnich dwóch lat pracowała z najlepszymi klezmerami ze stanów Zjednoczonych (Bob Cohen), Węgier (Di Naye Kapelye), z Rosji (Kharkow Klezmer Band, Zenya Łopatnik), z Markiem Ravskim (znakomitym polskim basem wykonującym utwory Jidysz) czy znakomitym znawcą tańców i kultury Jidysz Leonem Blankiem. Współpraca ta zaowocowała pierwszą nagrodą na Festiwalu Muzyki i Kultury Żydowskiej w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne we własnych aranżacjach oraz wokalne – pieśni w języku Jidysz. Tworząc tego rodzaju muzykę zespół udowodnia, że klezmer to nie tylko wspomnienie z zamierzchłej epoki, ale wciąż rozwijający się nurt, pełniący ważną rolę wśród innych gatunków muzyki popularnej XXI wieku.

Szczegółowy program obchodów

źródło: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura

 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content