08.02 (sobota) „Narodowe Siły Zbrojne – najbardziej wyklęci z wyklętych” – wykład Leszka Żebrowskiego, w Tarnobrzegu

Tarnobrzeskie Stowarzyszenie Historyczne zaprasza na wykład Leszka Żebrowskiego „Narodowe Siły Zbrojne – najbardziej wyklęci z wyklętych”. Wykład odbędzie się w Tarnobrzegu, w sobotę 8 lutego, w budynku administracji osiedla Serbinów, ul. Zwierzyniecka 6. Początek godz.16.

Leszek Żebrowski (ur. 1955 w Warszawie) – polski historyk, ekonomista i publicysta. Jest synem oficera Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Franciszka Żebrowskiego. Ukończył studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Był pracownikiem naukowym Instytutu Organizacji, Zarządzania i Ekonomiki Przemysłu Budowlanego „ORGBUD”. W latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Współpracował z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Należał do NSZZ „Solidarność”. Pisał w podziemnych tygodnikach „Głosie” oraz „Ładzie”.

Od 1992 do 2002 pracował na stanowisku kierowniczym w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a od 2002 do 2012 był pracownikiem Archiwum m.st. Warszawy. Publikuje m.in. w „Naszym Dzienniku”, „Naszej Polsce”, portalu internetowym pch24.pl oraz w prasie polonijnej. W latach 90. pisał również dla dziennika „Nowy Świat” i „Gazety Polskiej”. Jest też publicystą Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz autorem wielu haseł z Encyklopedii Białych Plam, głównie na temat NSZ, NOW, NZW, GL, AL, UB, oraz biogramów osób związanych z tymi organizacjami.

Od lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945. Specjalizuje się w dziejach polskich narodowych organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej) i narodowego odłamu żołnierzy wyklętych (w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), w dziejach komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowskiej bezpieki. Pionier badań nad Narodowymi Siłami Zbrojnymi w Polsce.

Za książkę Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka.

W 1993 i 1997 kandydował do Sejmu z listy Porozumienia Centrum, a następnie Ruchu Odbudowy Polski jako bezpartyjny kandydat rekomendowany przez Porozumienie Kombatanckich Organizacji Niepodległościowych. Współpracował także z Ligą Republikańską. W 1995 wystąpił w filmie dokumentalnym Aliny Czerniakowskiej o polskim powojennym podziemiu antykomunistycznym Zwycięstwo. Zasiada w radzie historycznej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

W styczniu 2010 Klub Jagielloński im. Św. Kazimierza przyznał mu wyróżnienie dla historyków zajmujących się dziejami najnowszymi w ostatnim 20-leciu.

źródło: Wilkipedia

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Polska Podziemna
6 lat temu

Pisze się : Patroni a nie Patronaci. Głąby

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x