Sandomierz: Około 150 osób uczestniczyło w Marszu Szlakiem Puławiaków

Około 150 osób wzięło udział w tegorocznej edycji Marszu Szlakiem Puławiaków, na trasie Słupcza – Dwikozy – Sandomierz. Jubileuszowa edycja wydarzenia odbyła się w minioną sobotę i niedzielę.

Szlak bojowy „Puławiaków” to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów Powstania Styczniowego na ziemi sandomierskiej. Upamiętnia on wyczyn 560 studentów, którzy nocą z 22. na 23. stycznia 1863 r. wyruszyli z Puław, by w następnych dniach zająć Kazimierz Dolny i przejąć 48 tys. rubli z opanowanej pod Kurowem poczty. W bitwie pod Słupczą, 8 lutego 1863 r. młodzi ochotnicy zostali rozgromieni przez wojska rosyjskie. Ranni powstańcy zdołali uciec do Sandomierza, gdzie w Bramie Opatowskiej usiłowali zbudować barykadę. Obrona nie przyniosła niestety powodzenia. Pomimo tego, iż powstanie styczniowe zakończyło się klęską, to jednak umocniło ono polską świadomość narodową oraz zjednoczyło Polaków w walce z rosyjskim zaborcą.

Zgodnie z tradycją uczestnicy tegorocznego marszu odwiedzili wszystkie miejsca, gdzie walczyli i pochowani zostali bohaterowie z 1863 r. – w Słupczy, na cmentarzu w Górach Wysokich (gdzie pochowano 28 powstańców) oraz w Dwikozach (gdzie we wspólnej mogile spoczywa 38 powstańców). W sobotni wieczór uczestnicy dotarli do Sandomierza, gdzie przy Bramie Opatowskiej piechurów powitał Marek Bronkowski Zastępca Burmistrza Sandomierza.

Niedzielne obchody rozpoczęła Msza Św. w intencji „Puławiaków” odprawiona w Kościele p.w. Św. Józefa w Sandomierzu. Po nabożeństwie pododdziały „Strzelca” przemaszerowały na Rynek Starego Miasta, gdzie uhonorowano najbardziej zasłużonych uczestników marszu. Odznaki oraz patenty otrzymały osoby, które już po raz trzeci pokonały pieszo trasę z Słupczy do Sandomierza. Złotymi odznakami uhonorowano tych uczestników, którzy po raz dziesiąty wzięli udział w marszu. Nagrody rzeczowe wręczono także laureatom konkursu z wiedzy o Powstaniu Styczniowym, który przeprowadzono podczas przemierzania trasy. Z trudnymi pytaniami najlepiej poradzili sobie członkowie Jednostki Strzeleckiej z Przemyśla. Drugie miejsce zajęła Jednostka z Nowego Sącza, a trzecie reprezentacja Zespołu Szkół nr 2 imienia Sybiraków w Nowym Sączu.

Gościem honorowym niedzielnej uroczystości, kończącej tegoroczne obchody, był Bolesław Kowalski, członek przedwojennego Związku Strzeleckiego, podpułkownik Wojska Polskiego, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku oraz żołnierz Armii Krajowej.

W dalszej części uroczystości wręczono ryngrafy strzeleckie „za szczególne zasługi w służbie strzeleckiej”, które otrzymali sandomierscy „Strzelcy” – Adrian Ura i Grzegorz Mądry. Z kolei plakietą strzelecką z wizerunkiem Marszałka Józefa Piłsudskiego „za wyjątkowe, szczególne i nieustające zasługi w służbie strzeleckiej” uhonorowany został Adam Bidas, brygadier Związku Strzeleckiego i dowódca Sandomierskiej Jednostki Strzelców.

Ostatnim punktem programu było złożenie przez delegacje wieńców i zniczy przed tablicą upamiętniającą poległych w wojnie polsko –bolszewickiej 1920 roku.

Marsz Szlakiem Puławiaków – Powstańców Styczniowych organizowane przez Urząd Miejski w Sandomierzu, Związek Strzelecki w Sandomierzu oraz Urząd Gminy w Dwikozach.

info: UM Sandomierz

foto: Ewelina Ura

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x