Powiat tarnobrzeski będzie od września dopłacał uczniom do zakupu biletów miesięcznych

Radni powiatu tarnobrzeskiego podczas ostatniej sesji przyjęli uchwałę o dopłacie do biletów miesięcznych uczniom klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Pilotażowy program ruszy od września br i kosztować będzie według wstępnych obliczeń 12 tys zł. Z pomocy będą mogli korzystać  uczniowie klas pierwszych dojeżdżający do szkół ponadgimnazjalnych w Nowej Dębie i Gorzycach oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Grębowie.

Uchwała dotycząca utworzenia Powiatowego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla młodzieży uczęszczającej do szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem założycielskim jest Powiat Tarnobrzeski przyjęta została przez radnych jednogłośnie.

Celem programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez pomoc materialną sprzyjająca kontynuowaniu nauki w szkołach ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest powiat oraz wspieranie edukacji młodzieży poprzez ułatwienie skorzystania z oferty oświatowej szkół prowadzonych przez Powiat, oddalonych od miejsc zamieszkania uczniów.

– Poprzez wprowadzenie dopłaty, chcemy zachęcić uczniów stojących przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, aby skorzystali z oferty edukacyjnej naszych placówek. Jest to program pilotażowy, dlatego będziemy obserwować, jak bonifikata wpłynęła na zwiększenie naboru do szkół. Dopłata do biletów jest kolejnym bonusem dla naszych uczniów. Od dwóch lat przyznajemy stypendia naukowe najzdolniejszym uczniom – powiedział Krzysztof Pitra, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego.

Z pomocy będą mogli korzystać od września nowego roku szkolnego, uczniowie klas pierwszych dojeżdżający do szkół ponadgimnazjalnych w Nowej Dębie i Gorzycach oraz do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Grębowie.

Z przeprowadzonego przez władze powiatu rozeznania wynika, że liczba dojeżdżających waha się od 23 do 50 %. Koszt jednego biletu miesięcznego oscyluje między 30 a 100 zł. Przy założeniu 30 % dopłaty do najdroższego biletu 100 zł, szacunkowa kwota środków przeznaczonych na realizację Programu w 2014 roku wyniesie ok. 12 tys. zł.
W bieżącym roku szkolnym w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat jest 199 uczniów klas pierwszych.

info: Powiat Tarnobrzeski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x