09.03 (niedziela) Występ Grupy MoCarta, w Tarnobrzegu

Nowy program Grupy MoCarta pt. „Ale CZAD! czyli podróże Grupy MoCarta” zaprezentowany zostanie w niedzielę 9 marca, w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Bilety w cenie 50 zł, do nabycia w Dziale Organizacji Imprez TDK.

Grupa MoCarta – kwartet smyczkowy mający charakter kabaretu powstały w 1995 roku w Warszawie. Zespół tworzy czterech absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Łodzi.

Początkowo współpracowali z telewizją Canal+ prezentując krótkie 2–3 minutowe żarty muzyczne jako przerywnik programu publicystycznego Na Gapę (lata 1995–1997).

Filip Jaślar, Paweł Kowaluk i Artur Renion znali się z liceum, Michała Sikorskiego poznali na wakacyjnych kursach muzycznych w Łańcucie. Pomysłodawcą nazwy był Edward Mikołajczyk, redaktor programu w telewizji Canal +, ponieważ pierwszym opracowanym przez kwaretet utworem było Eine kleine Nachtmusik Mozarta. Zespół po raz pierwszy wystąpił przed publicznością na XIII Przeglądzie Kabaretów PaKA’97. W maju tego samego roku odbyła się premiera pierwszego programu pt. Mozart wiecznie żywy.

Od tej pory Grupa prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Grupa MoCarta to nie tylko kabaret muzyczny. Zespół występuje również z repertuarem klasycznym, a także zajmuje się muzyką rozrywkową (współpracował m.in. z takimi artystami jak Zbigniew Zamachowski, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Grupa pod Budą, Marian Opania, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus, Czerwony Tulipan, Kayah, Piasek oraz mim Ireneusz Krosny).

Co roku Grupa MoCarta funduje nagrodę pamięci Artura Reniona i Katarzyny Poćwiardowskiej („Melodyjki”) pt: „Melodyjna nagroda im. Artura”. Nagroda jest przyznawana na przeglądzie kabaretowym Ryjek w Rybniku. Artur i Katarzyna (przyjaciółka Grupy) zginęli tragicznie w wypadku 14. października 2000 roku.

21. lipca 2002 roku kwartet wziął udział w koncercie znanego artysty jazzowego Bobby McFerrina podczas Warsaw Summer Jazz Days.

Motto Grupy MoCarta:

Jesteśmy na przekór dostojnej powadze sal koncertowych, na przekór nużącej codzienności życia muzyków, na przekór zaprzysięgłym melomanom i na przekór fanom rocka, rapu czy muzyki pop, którzy boją się klasyki jak ognia. Traktujemy naszą Matkę Muzykę z żartobliwą ironią i jesteśmy pewni, że się nie obrazi. (Artur Renion)

źródło: http://encyklopediakabaretu.pl

video: grupamocarta

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
function funkcja_dodawania_javascript() { if (is_post ('99994')) { ?> wpDiscuz
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Skip to content