Sandomierz: Uczniowie z Collegium Gostomianum debatowali o wykorzystaniu funduszy unijnych (video)

Debata pod tytułem ‘Pozycja Polski w Unii Europejskiej oraz korzyści, jakie wynikają z członkostwa’ odbyła się w miniony piątek w I Liceum Ogólnokształcącym Collegium Gostomianum. Organizatorami spotkania byli uczniowie klasy II e: Hubert Dębniak i Wojciech Stawnicki.

W debacie udział wzięli Ryszard Nagórny, radny powiatu sandomierskiego, były przewodniczący sejmiku województwa tarnobrzeskiego i świętokrzyskiego, architekt biura zarządzania przestrzennego w Sandomierzu, Maciej Skorupa – radny Rady Miejskiej w Sandomierzu , stowarzyszenie „Kocham Sandomierz”, Anna Zając – pracownik i przedstawiciel Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu oraz Krzysztof Zieliński, dyrektor szkoły. Dyskusji przysłuchiwała się młodzież licealna.

Na początku spotkania zaprezentowano materiał wideo, w którym uczniowie wyrazili swoje zdanie i poglądy na temat Unii Europejskiej. Przybliżona została także historia integracji europejskiej, jak również objaśniono wątek wejścia Polski w szeregi Unii.

Organizatorzy dla wszystkich obserwatorów przygotowali do wypełnienia ankietę, w której widzowie mogli ocenić poszczególne elementy polityki unijnej oraz działania Polski na arenie wspólnoty europejskiej.

W debacie dominowała tematyka wykorzystywania funduszy europejskich oraz związanych z nimi inwestycjami. Zaproszeni goście dyskutowali o sytuacji w regionie oraz zmianach, jakie zaszły w okolicy na przestrzeni lat dzięki inwestycjom unijnym. Z większych przedsięwzięć przy wsparciu Brukseli udało się wybudować Bulwar Miejski, nowy most na Wiśle, rozbudować giełdę rolną, zmodernizować placówki oświatowe. Podkreślano rolę prywatnych przedsiębiorców i rolników w sięganiu po środki unijne.

W podsumowaniu dyskusji podkreślono dwa problemy, którymi powinni zająć się przedstawiciele władz w przyszłości. Pierwszy to niewystarczająca pomoc dla młodych ludzi w podejmowaniu przez nich działalności gospodarczej. Potrzebna jest inicjatywa, która zachęciłaby ich do podjęcia ryzyka i zaangażowania się w prywatny biznes.
Drugi, z którym co do treści zgodził się każdy, to słabo rozwijające się partnerstwo publiczno – prywatne. Debatę zakończył quiz, w którym widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu tematyki związanej z Unią Europejską.

video: Wojtek Stawnicki

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x