Zmodernizowane banknoty już w obiegu

W dniu dzisiejszym Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł trafiły do niego w ramach standardowych operacji zasilania banków komercyjnych w gotówkę. Zastąpią wycofywane z obiegu banknoty zniszczone lub uszkodzone.

Wszystkie dotychczas używane banknoty bezterminowo pozostają prawnym środkiem płatniczym.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie zostały zmienione, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie można dostrzec na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.

Co warto zapamiętać?

– 7 kwietnia NBP zaczął zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym pojawiły się one w powszechnym obiegu.
– Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – ich wizerunki nie zmienią się znacznie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.
– Obecne banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.
– Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany. Niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

Szczegółowe informacje o zmodernizowanych banknotach są dostępne na stronie www.nbp.pl.

foto&info: Narodowy Bank Polski

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content