Sandomierz: Zainaugurowano sezon turystyczny 2014

Kolejny raz w Sandomierzu zainaugurowany został sezon turystyczny. Uroczyste otwarcie odbyło się w niedzielę 27 kwietnia br. Oprawę artystyczną inauguracji zapewniła tradycyjnie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która na czas wydarzenia przygotowała mnóstwo atrakcji.

Kamienica Oleśnickich już w sobotę stanęła otworem dla tych, którzy mieli ochotę zapoznać się z wystawą „Bitwa pod Orszą 1514 r.” – wojskowość polska z XVI w. Niedziela była dniem oficjalnego otwarcia sezonu turystycznego. W godzinach przedpołudniowych na Rynku Starego Miasta inauguracji dokonał Karol Bury Kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Wraz z otwarciem sezonu rozpoczęły się uroczyste zmiany wart formacji pieszych na Rynku Starego Miasta, które odtąd na stałe wkomponują się w przestrzeń zabytkowego grodu. Niebawem po inauguracji plac wokół ratusza zamienił się w miejsce tańców dworskich, wykonywanych przez zespół „Bona Regina”. Kolejnym elementem uroczystości inauguracyjnych były pokazy szermierki historycznej i musztry piechoty z XVI wieku. Ciekawym punktem programu była prezentacja umiejętności bojowych kawalerii polskiej z XVI-XVII w.:, „Od bitwy pod Orszą po odsiecz Wiednia”, która odbyła się na Placu Jana Pawła II.

Początek sezonu urozmaici rozpoczynający się 30 kwietnia Festiwal Filmów i Spotkań NieZwykłych, który potrwa do 4 maja. Weekend majowy to prócz wydarzeń kulturalnych związanych z Festiwalem, czas zmagań sportowych za przyczyną IV Weekendu Kwitnących Sadów, dzięki któremu zawodnicy będą mogli podziwiać piękno Ziemi Sandomierskiej.

foto: Ewelina Ura
źródło: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x