Sandomierz: Historyczne pojazdy mechaniczne na Rynku

W piątkowe południe 9 maja br. sandomierski Rynek Starego Miasta gościł 34 załogi historycznych pojazdów mechanicznych, które odwiedziły nadwiślańskie miasto w ramach I rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Dwudniowy rajd starodawnych modeli był prawdziwym świętem dla pasjonatów zabytkowej techniki motoryzacyjnej.

Cykl Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych jest serią znakomitych rajdów dla historycznych samochodów i motocykli, cenioną nie tylko w Polsce, ale i za granicami naszego kraju. Poszczególne rundy organizowanych mistrzostw wpisane są do międzynarodowych kalendarzy FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens), a światowi eksperci oceniają je bardzo wysoko. Ponadto o możliwość organizacji tego typu imprezy zabiegają największe polskie miasta i ośrodki turystyczne.

Zgodnie z programem tegorocznej rundy Mistrzostw Polski wszystkie załogi po odbytych w Stalowej Woli próbach sportowych wyjechały na trasy regionu. Pierwszego dnia dotarły do Zbydniowa i Sandomierza, budząc po drodze powszechne zainteresowanie i podziw.

Kierując się w stronę Starego Miasta mieli do zrealizowania próbę górską, polegającą na wjechaniu z dolnej części staromiejskiej skarpy na główną płytę Rynku. Po dotarciu na miejsce organizatorzy zaplanowali konkurs elegancji, w którym oceniane były nie tylko mechaniczne perełki, ale także stroje z epoki.

Następnego dnia uczestnicy rajdowych zmagań udali się kolejno do Niska, Rudnika, Krzeszowa, Ulanowa oraz Pysznicy, gdzie wraz z licznie zgromadzoną publicznością uczestniczyli w zabawach sportowych, konkursach oraz innych atrakcjach przewidzianych przez organizatorów.

Najstarszym mechanicznym unikatem podczas tegorocznego rajdu okazał się Dodge Brothers z 1917 roku. Obok niego na starcie stanęły: Citroen C4 (1929 r.), Ford A (1931 r.), BMW 327 (1938 r.), Triumph 200 Roadster (1949 r.), Mikrus MR 300 (1959 r.), BMW 300 Isetta, MG 2600, kilka modeli mercedesa, Syreny Volkswageny Garbusy, a także dwa motocykle.

Organizatorem I rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych był Automobilklub Stalowa Wola, a komandorem zlotu Stanisław Popowicz.

info: UM Sandomierz
foto: Ewelina Ura

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x