„100 lat Flotylli Wiślanej” – Wystawa w sandomierskim Zamku

„100 lat Flotylli Wiślanej” – pod takim tytułem 7 czerwca br. w sandomierskim Zamku zaprezentowana została wystawa upamiętniająca działającą podczas I wojny światowej formację nawodną, utworzoną w ramach austriacko-węgierskiej marynarki wojennej. Ekspozycję można oglądać do 6 lipca br.

Prezentacja ekspozycji ma na celu przede wszystkim popularyzację wiedzy o jednej z zapomnianych jednostek bojowych, jaką niewątpliwie była Flotylla Wiślana. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków we współpracy z sandomierskim Muzeum Okręgowym.
Wystawa, w nieco zmodyfikowanej formie, gości w różnych terminach w kilku miastach Polski. Obok Krakowa, Puław oraz Warszawy do projektu zgłoszony został Sandomierz, który w historii I wojny światowej zapisał się m.in.: poprzez działania bojowe flotylli we wrześniu 1914 r., włącznie z potyczką pod Annopolem.

Przybyłych na sobotni wernisaż gości powitała Ewa Słotwińska p.o. Dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Słowo wstępne wygłosił także Przemysław Jaskółowski Kurator Projektu oraz Komendant Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2, który w zarysie przypomniał uczestnikom historię Flotylli Wiślanej oraz prezentowanych eksponatów.

Wśród zgromadzonych rekwizytów znajdują się: wielkoformatowe fotografie, mundury austriacko-węgierskiej marynarki wojennej oraz pamiątki rodzinne po Ludwiku i Stanisławie Regiecach.

Wernisaż uświetnił pokaz artyleryjski przy użyciu repliki 9 cm miotacza min (1914) oraz musztra bojowa w wykonaniu członków Regimentu pod przewodnictwem Komendanta Przemysława Jaskółowskiego. Po zakończeniu prezentacji przybyli goście mieli okazję spróbować tradycyjnej wojskowej polewki.

*******************

Stowarzyszenie historyczno-kulturalne Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków zostało powołane 21 września 1996r. Celem Stowarzyszenia jest kultywowanie pamięci polskich żołnierzy w armii austriackiej oraz wszystkich jednostek bezpośrednio wywodzących się z Regimentu Artylerii Fortecznej No.2. Od początku istnienia Oddział zwany zwyczajowo Regimentem uczestniczył w licznych uroczystościach i inscenizacjach poza granicami kraju, w tym w: Czechach, Austrii, Węgrzech, Niemczech, Słowenii i Włoszech.

Nieodłącznym elementem wyróżniającym Stowarzyszenie są noszone mundury historyczne tj. mundury paradne i polowe artylerii austriacko-węgierskiej z lat 1862 – 1918 oraz mundury artylerii polskiej według wzoru z 1917 r. Ponadto Regiment wyposażony jest w szereg replik dział używanych w armii austriacko-węgierskiej podczas I wojny światowej oraz w Wojsku Polskim. Dla wszystkich członków Regimentu przynależność do Stowarzyszenia nieodzownie łączy się z kultywowaniem i podtrzymywaniem zapomnianych zwyczajów, wspólnym i braterskim spędzaniem czasu oraz pogłębianiem wiedzy z zakresu historii wojskowości i tradycji oręża polskiego, jak również krętych dróg Polaków do niepodległości na przełomie XIX i XX wieku.

foto&info: UM Sandomierz

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x