Sandomierz: Wybito kolejnego złotego dukata

W Sandomierzu można nabyć pamiątkowego dukata lokalnego o nazwie „5 ŚWIĘTYCH”. Jest to już trzecia edycja promocji miasta poprzez emisję lokalnej waluty.

W 2008 roku wybito Goworki, dla przypomnienia postaci pierwszego wojewody sandomierskiego. W 2011 roku wyemitowano dukat lokalny o nazwie Kadłubek, który przypominał postać kancelisty i kapelana nadwornego księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, autora liczącej cztery księgi, napisanego po łacinie dzieła pt. Chronica Polonorum, Kronika polska. Najważniejszego źródła historii d Polski tamtego okresu, dzisiejszego Patrona Diecezji Sandomierskiej.

Trzecia edycja odnosi się do osoby świętego Jana Pawła II, papieża w latach 1976 -2005, który 15 lat temu, 12 czerwca 199 r. gościł w Sandomierzu.

Wszystkie trzy emisji łączy wspólny rewers – przedstawia herb Królewskiego Miasta Sandomierza.

Wyemitowano 3 rodzaje dukatów. Obiegowe i kolekcjonerskie:

„5 ŚWIĘTYCH” obiegowe, o nominale 5 wykonane są z cynku i platerowane srebrem próby 999. Będą ogólnodostępne dla mieszkańców miasta i turystów odwiedzających Sandomierz. Wybito 10 000 sztuk. Można je będzie nabyć w Punkcie Wymiany, którym jest Sandomierskim Centrum Kultury, ul. Rynek 20 tel. 15 644 61 05 oraz innych placówkach na terenie miasta.

„50 ŚWIĘTYCH” kolekcjonerskie o nominale 50 wykonane z pozłacanego 24 karatowym złotem mosiądzu, średnica 32 mm, rant ząbkowany, stempel lustrzany, numizmat umieszczone w kapslu kolekcjonerskim i zapakowany z certyfikatem autentyczności w ekskluzywnym etui. Wybito tylko 300 sztuk takich zestawów.

Zestaw kolekcjonerski VIP zawierający monetę próbną o nominale „500 ŚWIĘTYCH” wybity z wypukłym napisem ‘PRÓBA” na awersie w super niskim nakładzie 50 sztuk, wykonany z mosiądzu pokrytego 24 karatowym złotem, średnica 38 mm, rant ząbkowany, stempel lustrzany, w kapslu kolekcjonerskim i ekskluzywnej dębowej kasecie z certyfikatem autentyczności z oryginalnym podpisem burmistrza i drugą monetą w zestawie „50 ŚWIĘTYCH”.

Wybito także numizmat o nominale „500 ŚWIĘTYCH” z czystego srebra próby 999 w ilości 10 sztuk, średnicy 38mm, rant ząbkowany, z certyfikatem autentyczności i dębowym etui dla wyrafinowanych kolekcjonerów.

Numizmaty wykonane zostały przez uznaną, mennicę produkującą monety kolekcjonerskie i medale. Gipsy, odlewy i stemple są wykonane przez pracujących dla niej najwyższej klasy specjalistów projektujących monety „euro”.

Wszystkie trzy rodzaje dukatów można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 20 w Sandomierzu.

foto&info: UM Sandomierz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Postaw mi kawę na buycoffee.to
0
Would love your thoughts, please comment.x
Skip to content