Cisza wyborcza na portalu

O północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania w niedzielę. Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, który może się pojawić w komentarzach czy ogłoszeniach zamieszczanych na naszym portalu. W związku z tym do końca ciszy wyborczej wszystkie komentarze oraz ogłoszenia dodawane na naszym portalu będą przechodziły przez moderatora, w wyniku czego będą pojawiały się z opóźnieniem.

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny. (Art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku Kodeks Wyborczy, DZ.U. 2011 Nr 421 poz. 112 z późn. zm.)

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
d
6 lat temu

…a poza tym Konstytucja RP która jest nadrzędna wobec ustaw i stosuje się ją bezpośrednio gwarantuje swobodę wyrażania opinii i poglądów. Kodeks Wyborczy jest podrzędny wobec Konstytucji RP więc traci moc gdyż jest z nią sprzeczny 🙂

vertigo
6 lat temu

Niekoniecznie, d. Ustawa Kodeks wyborczy nie jest sprzeczna z konstytucją, a poza tym jak poniżej.

Za wikipedią:
Lex specialis derogat legi generali (łac.) – zasada prawna oznaczająca: prawo o większym stopniu szczegółowości (pochodzące z aktów prawnych o tej samej mocy, np. z dwóch ustaw, obowiązujące w tym samym czasie) należy stosować przed prawem ogólniejszym.

Pewien kłopot stanowić może sytuacja kolizji zasad lex specialis i lex posterior. Część doktryny wykazuje w takim wypadku pierwszeństwo tej pierwszej zasady, w myśl reguły lex posterior generalis non derogat legi priori speciali. Inne stanowisko postuluje zwrócenie uwagi przede wszystkim na względy celowościowe.

Tommy
6 lat temu

O tym, czy Kodeks wyborczy jest sprzeczny z Konstytucją RP, orzeka Trybunał Konstytucyjny a nie pan/pani „d”. Należy też odróżnić zagwarantowaną w art. 54 ust. 1 Konstytucji RP wolność wyrażania poglądów od swobody agitacji. Warto też zwrócić uwagę na art. 31 ust. 3 Konstytucji, który mówi, że: „Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób.Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw”. Kodeks wyborczy jest ustawą, która takie ograniczenia wprowadza, kierując się najwyraźniej potrzebą zapewnienia przed samymi wyborami bezpieczeństwa i porządku publicznego (im bliżej wyborów tym bardziej kandydatom poziom adrenaliny wyraźnie wzrasta i nie wiadomo czy wytrzymaliby tą presję – lepiej niech sobie trochę odpoczną ;-)oraz pewnie też potrzebą ochrony zdrowia publicznego (głównie zdrowia psychicznego elektoratu 😉 oraz zapewnienia ochrony wolności od natrętnej reklamy politycznej i prawa „do odrobiny świętego spokoju” obywateli Rzeczypospolitej Polskiej ;-)Ograniczenia te nie naruszają istoty wolności i praw bo kandydaci i komitety wyborcze mieli aż nadto czasu na dotarcie do wyborców ze swoim „produktem”. Teraz każdy sobie spokojnie pomyśli… Czytaj więcej »

fgh
6 lat temu

a reklamy kandydatów dalej lecą, czy łamiecie ciszę wyborcząd

P.
6 lat temu

Banery, billbordy, plakaty również wiszą w całym mieście. Nikt ich nie ściąga. Nikt nie łamie ciszy wyborczej. Nie wolno nic nowego umieszczać.

człowiek
6 lat temu

a frekwencje na daną godzinę możecie podać?

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x