22.12 (poniedziałek) Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Tarnobrzegu

Harcerze z tarnobrzeskiego Hufca ZHP zapraszają wszystkich mieszkańców Tarnobrzega na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek 22 grudnia, o godzinie 14:30 podczas miejskiej wigilii w hali sportowej MOSIR w Tarnobrzegu. Światło będzie można odebrać od tarnobrzeskich harcerzy, którzy przywieźli je od słowackich skautów z Zakopanego.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez Austriackie Radio i Telewizję, wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Tego samego dnia trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby za pomocą rąk harcerek i harcerzy dotrzeć do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światła Pokoju.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

info: Arkadiusz Wydro

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x