21.03 (sobota) Diorama Partyzancka w Nowej Dębie

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jako jego zapowiedź, w sobotę 21 lutego Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie organizuje DIORAMĘ PARTYZANCKĄ. Prezentacja rozpocznie się wykładem w sali kameralnej SOK o godz. 15:00. Całość potrwa ok. 2 godzin.

DIORAMA PARTYZANCKA połączona będzie z prezentacją i omówieniem umundurowania oddziałów partyzanckich NSZ, AK, WiN oraz WP z 1939 r. Zaprezentowane zostaną również repliki broni w oddziałach partyzanckich oraz broni deko-PCU (czyli pozbawionej cech użytkowych i zarejestrowanych na Policji w Rzeszowie). W ramach dioramy odbędzie się również wykład charakteryzujący Podziemie Niepodległościowe NSZ, AK, WiN Żołnierzy Wyklętych.

Do wykonania dioramy i przeprowadzenia wykładu dyrektor nowodębskiego SOK, Krystian Rzemień zaprosił Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielca, w związku z jego działalnością obrony Polski w pobliżu Nowej Dęby.

30 stycznia 2015 r. minęła 67. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” – legendarnego Żołnierza Niezłomnego, który walczył z okupantami w regionie mielecko-kolbuszowskim.

Wojciech Lis urodził się w 1913 r. w Ostrowach Tuszowskich. Dowodził oddziałem partyzanckim, przez który przewinęło się ok. 160 osób. Panicznie bali się go Niemcy, Sowieci i okoliczni bandyci. Przeprowadził ponad 200 akcji przeciwko okupantom. Został zabity podczas snu przez agenta UB – Wojciecha Palucha. Razem z „Mścicielem” zginął jego żołnierz, Konstanty Kędzior. Do mordu doszło w leśniczówce w Paterakach. Zabójca bohaterów w „nagrodę” otrzymał 2000 zł oraz kupon na garnitur i błam świńskiej skóry na buty. Zwłoki zamordowanych zakopano na śmietniku. Odnaleziono je w 1992 r. i pochowano na cmentarzu parafialnym w Mielcu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x